دارک‌وب
ربات‌های هوش مصنوعی

FraudGPT چیست؟ هوش مصنوعی خطرناک در دارک‌وب

سرفصل‌های مقاله

هوش مصنوعی جهان را در برگرفته است. در حالی که فناوری‌های هوش مصنوعی وعده می‌دهند که زندگی را راحت‌تر می‌کنند، اما مرز باریکی بین آنچه روی کاغذ است و آنچه ممکن است وجود دارد. FraudGPT یکی از محصولات خطرناک در حوزه هوش مصنوعی مولد است.

در شش ماه گذشته، ما شاهد امکانات بی حد و حصر هوش مصنوعی بودیم و همچنین با تهدیدات بالقوه آن از نظر اطلاعات نادرست، جعل نوشته‌ها و از دست دادن مشاغل انسانی آشنا شدیم. اکنون، به نظر می‌رسد بعد جدیدی در عامل تهدید هوش مصنوعی وجود دارد. پس از WormGPT، که به عنوان دستیار  مجرمان سایبری شناخته شده بود، اکنون ابزار هوش مصنوعی تهدیدکننده‌تری وجود دارد. بر اساس گزارش‌ها، افراد مختلف در بازارهای دارک‌وب و کانال‌های تلگرام در حال تبلیغ یک هوش مصنوعی مولد برای جرایم سایبری به نام FraudGPT هستند.

طبق گزارش‌ها، FraudGPT رباتی است که برای تخلفاتی مانند ایجاد ابزارهای کرک، ایمیل‌های فیشینگ و موارد اینگونه استفاده می‌شود. می‌توان از آن برای نوشتن کدهای مخرب، ایجاد بدافزار غیرقابل شناسایی و آسیب‌پذیری‌ها استفاده کرد.

این چت‌بات از 22 جولای در تالارهای دارک‌وب و تلگرام در حال پخش است. طبق گزارشات، قیمت آن 200 دلار برای اشتراک ماهانه است و می‌تواند تا 1000 دلار برای شش ماه و 1700 دلار برای یک سال افزایش یابد. به نظر می‌رسد این ابزار هوش مصنوعی بیش از 3000 اشتراک ثبت کرده است.

FraudGPT چیست؟

FraudGPT
FraudGPT چیست؟

اسکرین‌شاتی که از این ابزار در حال پخش است حاوی یک متن برای تمامی کاربران است: اگر به دنبال جایگزینی برای ChatGPT هستید که برای ارائه طیف گسترده‌ای از ابزارها، ویژگی‌ها و قابلیت‌های انحصاری متناسب با نیازهای کاربران و بدون مرز طراحی شده است، ما را انتخاب کنید.

طبق اسکرین‌شات به اشتراک گذاشته شده توسط کاربر “Canadiankingpin” در دارک‌وب، FraudGPT به عنوان یک ابزار پیشرفته توصیف شده است که مطمئناً روش کار شما را برای همیشه تغییر می‌دهد. همچنین ادعا می‌کند که با استفاده از ربات، محدودیت‌ها از بین می‌رود و به کاربران اجازه می‌دهد تا آن را به نفع خود دستکاری کنند و آن را وادار کنند هر کاری که می‌خواهند انجام دهد.

FraudGPT چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

به نظر می رسد که FraudGPT یک راه حل همه کاره برای مجرمان سایبری است زیرا می‌تواند طیف وسیعی از کارها از جمله ایجاد صفحات فیشینگ و نوشتن کدهای مخرب را انجام دهد.

ابزاری مانند FraudGPT اکنون می‌تواند کلاهبرداران را واقع‌بینانه‌تر و قانع‌کننده‌تر جلوه دهد و در مقیاسی بزرگ‌ آسیب وارد کند. کارشناسان امنیتی بر نیاز به نوآوری برای مبارزه با تهدیدات ناشی از هوش مصنوعی سرکش مانند FraudGPT که می‌تواند منجر به آسیب بیشتر شود، تاکید کرده‌اند. متأسفانه، بسیاری در این حوزه احساس می‌کنند که این تازه آغاز راه است و هیچ محدودیتی برای کارهایی که بازیگران بد می‌توانند با قدرت هوش مصنوعی انجام دهند وجود ندارد.

در اوایل این ماه، ابزار دیگری برای جرایم سایبری هوش مصنوعی به نام WormGPT، ظاهر شد. این برنامه در بسیاری از انجمن‌ها در دارک‌وب به عنوان ابزاری برای راه‌اندازی حملات فیشینگ و ایمیل‌های تجاری پیچیده تبلیغ شد. کارشناسان آن را جایگزینی برای مدل‌های GPT نامیده بودند که برای انجام فعالیت‌های مخرب طراحی شده است.

در ماه فوریه، مشخص شد که مجرمان سایبری محدودیت‌های ChatGPT را با استفاده از APIهای آن دور می‌زنند. FraudGPT و WormGPT بدون هیچ گونه مرز اخلاقی کار می‌کنند، که از تهدیدات ناشی از هوش مصنوعی مولد کنترل نشده است.

نظر شما در مورد FraudGPT چیست؟ آیا هوش مصنوعی می‌تواند کار را برای هکرها در آینده آسان‌تر کند؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی