هوش مصنوعی
شرکت اپل, شرکت های هوش مصنوعی

اپل به دنبال VR است نه هوش مصنوعی مولد

سرفصل‌های مقاله

موفقیت اپل را می‌توان مدیون مدیر بزرگ پیشین آن دانست. توانایی معروف استیو جابز در وادار کردن مردم به انجام غیرممکن‌ها یکی از ویژگی‌های بارز او بود. مانند زمانی که جابز در شیفت شب در آتاری بود و استیو وزنیاک را تحت فشار قرار داد تا یک بازی به نام Breakout بسازد. وزنیاک گفت ماه‌ها طول می‌کشد، اما جابز به او خیره شد و اصرار داشت که می‌تواند این کار را در چهار روز انجام دهد. وزنیاک می‌دانست که این غیرممکن است، اما او در نهایت این کار را انجام داد.

والتر آیزاکسون، نویسنده بیوگرافی استیو جابز، نوشت:

از آنجایی که جابز احساس می‌کرد که قوانین عادی زندگی در مورد او صدق نمی‌کند، او می‌توانست برای تیمش الهام بخش باشد و در نهایت با بخش کوچکی از منابع زیراکس یا آی‌بی‌ام، مسیر تاریخ کامپیوتر را تغییر داد.

بسیاری از مردم مطمئن بودند که اندازه بازار برای آی‌پد و آیفون محدود است. دیگران مطمئن بودند که جابز هرگز نمی‌تواند مدیران موسیقی را به همراهی با طرح iTunes وادار کند. او ثابت کرد که همه اشتباه می‌کنند. هدست جدید ویژن پرو واقعیت مجازی اپل چشمگیر به نظر می‌رسد. با این حال، هنوز نیاز دارد که خارج از چارچوب به آن پرداخته شود تا به عنوان یک محصول پرفروش خود را معرفی کند. اما آیا استفاده از هوش مصنوعی مولد هم می‌تواند در این راه به کمک اپل بیاید؟

تمرکز بر روی ویژن پرو نه هوش مصنوعی مولد

هوش مصنوعی مولد
تمرکز بر روی ویژن پرو نه هوش مصنوعی مولد

مدیران اپل احمق نیستند. آن‌ها می‌دانند که هدست‌های واقعیت مجازی دستاورد و موفقیت کمی دارند. آنها همچنین شاهد کاهش شدید علاقه در متاورس بوده‌اند. بنابراین، اپل یک هدست واقعیت مجازی یا رمپ برای متاورس راه اندازی نکرد. اپل یک دستگاه محاسبات فضایی را معرفی کرد.

برت کینزلا بنیانگذار و مدیر عامل Voice.ai معتقد است که اپل همچنان مانند قدیم عمل می‌کند. تجربه جدید VR اپل که قرار است در سه ماهه اول سال 2024 و پس از فصل تعطیلات سال نو عرضه شود، هنوز هم برای پذیرش انبوه آمادگی ندارد. با این حال تمرکز اپل همچنان بر روی این محصول است و مانند شرکت‌های بزرگ هوش مصنوعی، به دنبال A.I نخواهد بود.

ویژن پرو یادآور راه اندازی اپل هوم پاد است، اما این بار برای یک دستگاه خاص‌تر. اما چرا مردم به آن جذب خواهند شد؟ نکته منحصر به فرد آن کجاست؟
اپل دستگاه‌های عالی می‌سازد. آیفون، آیپد، ایرپاد. خوش‌بینانه‌ترین راه برای مشاهده Vision Pro این است که آموزش‌هایی را برای مجموعه‌ای از عینک‌های واقعیت افزوده (اما نه به زودی) ارائه می‌دهد.

اما دیدگاه واقع‌بینانه‌تر این است که این محصول غیر واقعی باقی بماند و اپل به زودی درس سختی در مورد اینکه آیا یک رهبر یا یک پیرو در بازار است، خواهد آموخت. و شاید نرفتن به سمت هوش مصنوعی مولد در آینده ضررهای بزرگی را به این شرکت وارد کند چون از رقبای اصلی خود عقب خواهد ماند.

فکر می‌کنید چقدر احتمال دارد که مردم تمام روز با عینک روی کاناپه‌های خود بنشینند یا با هدستی که دارای وضوح بالا است به جلسات کاری بپیوندند؟ باید دید که قمار اپل جواب خواهد داد یا خیر؟

شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی