کتاب‌های هوش مصنوعی
تولید محتوا با هوش مصنوعی

بهترین کتاب‌های هوش مصنوعی برای مطالعه در سال ۲۰۲۳

سرفصل‌های مقاله

هوش مصنوعی یکی از پرطرفدارترین واژه‌های فناوری است. با فناوری‌هایی مانند سیری و الکسا، ما بیشتر و بیشتر می‌بینیم که چگونه رایانه‌ها می‌توانند فرآیندهای تفکر انسان را شبیه‌سازی کنند و حتی کارهایی را انجام دهند که زمانی انجام آن‌ها توسط ماشین‌ها بسیار دشوار تلقی می‌شد. اما تا به حال در مورد کتاب‌های هوش مصنوعی چیزی شنیده‌اید؟

مدتی است که هوش مصنوعی تخیل نویسندگان، فیلسوفان را در بر گرفته است. برای بسیاری از مردم، هوش مصنوعی مثل یک جعبه سیاه است، چیزی که واقعاً قابل درک یا تعریف نیست. برای کمک به آن، ما فهرستی از کتاب‌های هوش مصنوعی را ایجاد کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند دنیای شگفت‌انگیز هوش مصنوعی را کشف کنید.

۱۰ مورد از بهترین کتاب‌های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
بهترین کتاب‌های هوش مصنوعی

کتاب Life 3.0 ؛ انسان بودن در عصر هوش مصنوعی

ما در آغاز یک دوره جدید هستیم. همانطور که هوش مصنوعی جنگ، جنایت، قانون، کار و جامعه را متحول می‌کند و حتی درک ما از معنای انسان بودن، آنچه زمانی داستان علمی تخیلی بود به سرعت در حال تبدیل شدن به واقعیت است. هوش مصنوعی بیش از هر فناوری دیگری این پتانسیل را دارد که آینده جمعی ما را متحول کند، و هیچ کس به اندازه مکس تگمارک، استاد MIT و یکی از بنیانگذاران موسسه آینده زندگی، که کارش به مطالعه جریان اصلی در مورد چگونگی انجام آن کمک کرده است، نیست.

کتاب Life 3.0 که یکی از بهترین کتاب‌های هوش مصنوعی است، خوانندگان را در پیشرفته‌ترین فرآیند تفکر هوش مصنوعی غرق می‌کند تا مرحله بعدی تکامل انسان را کشف کند. این کتاب به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه می‌توان بدون بیکار کردن افراد از اتوماسیون سود برد، چگونه مطمئن شد که سیستم‌های هوش مصنوعی آینده بدون شکست یا هک شدن، همانطور که در نظر گرفته شده عمل می‌کنند، و چگونه می‌توان با هوش مصنوعی بدون اینکه توسط روبات‌های خود مختار مرگبار پیشی‌گرفته، موفق شد.

هوش مصنوعی- رویکردی مدرن

از آخرین ویرایش در سال 2003، پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه هوش مصنوعی (AI) صورت گرفته است و این کتاب همه آنها را پوشش می‌دهد. کاربردهای هوش مصنوعی قابل توجهی مانند استفاده گسترده از تشخیص گفتار عملی، ترجمه ماشینی، وسایل نقلیه خودران و روباتیک خانگی وجود داشته است. نقاط عطف الگوریتمی مانند حل بازی چکرز وجود داشته است. تحقیقات نظری نیز انجام شده است، به ویژه در زمینه هایی مانند استدلال احتمالی، یادگیری ماشین، و بینایی کامپیوتر که در این کتاب به طور کامل به آنها پرداخته است.

نویسندگان این کتاب پیتر نورویگ و استوارت راسل هستند.

هوش مصنوعی بر اساس مثال؛ ویرایش دوم

71sD9RYvbL. AC UF10001000 QL80

به عنوان مثال، هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند تا به یک متفکر تبدیل شوید و مفاهیم را در موقعیت‌های دنیای واقعی به کار ببرید. با مشاهده برخی از جالب‌ترین برنامه‌های هوش مصنوعی، از یک موتور شطرنج ساده گرفته تا یک چت‌بات، متوجه خواهید شد که چگونه با ماشینی که با آن روبرو هستید برخورد کنید. با برخی از پیشرفته‌ترین مدل‌های یادگیری ماشینی، نحوه اعمال هوش مصنوعی در بلاک چین و اینترنت اشیا، و نحوه استفاده از شبکه‌های عصبی برای تولید ضرایب احساسی در چت‌بات‌ها آشنا خواهید شد.

وقتی به دنبال بهترین کتاب‌‌های هوش مصنوعی هستیم حتما به کتاب Artificial Intelligence By Example برمی‌خوریم. در پایان این کتاب، شما درک محکمی بر پایه‌های هوش مصنوعی خواهید داشت و مطالعات موردی مختلفی را برای کمک به توسعه چشم انداز آن خواهید کرد.

موتورهای هوش مصنوعی: مقدمه‌ای آموزشی بر ریاضیات یادگیری عمیق

الگوریتم‌های کلیدی یادگیری شبکه‌های عصبی در این کتاب به خوبی مصور و به دنبال آنالیزهای ریاضی گسترده معرفی شده‌اند. هم شبکه‌های عصبی مهم تاریخی (مانند پرسپترون‌ها) و هم شبکه‌های عصبی عمیق فعلی مورد بحث قرار می‌گیرند (مانند شبکه‌های متخاصم مولد). تجربه عملی با شبکه‌های عصبی با استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای آنلاین که از مخازن منبع باز گردآوری شده‌اند ارائه می‌شود و از اسلایدهای پاورپوینت برای بهبود آموزش استفاده می‌شود.

این کتاب مقدمه مناسبی برای موتورهای الگوریتمی هوش مصنوعی مدرن است که به سبکی ساده با یک واژه نامه جامع، ضمائم آموزشی (به عنوان مثال قضیه بیز) و فهرستی از مطالب خوانده شده در آینده نوشته شده است.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین؛ ویرایش اول

به پنجمین کتاب از لیست بهترین کتاب‌های هوش مصنوعی رسیدیم. این کتاب در درجه اول برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و مهندسی در نظر گرفته شده است. این کتاب درسی شکاف بین زمینه‌های دشوار هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را پوشش می‌دهد. بیشترین تعداد مطالعات موردی و نمونه‌های کار شده را ارائه می‌دهد.

علاوه بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، انواع مختلف یادگیری مانند یادگیری تقویت شده، نظارت شده، بدون نظارت و آماری را نیز پوشش می‌دهد. وینود چاندرا در این کتاب دارای الگوریتم‌ها و شبه کدهای کاملاً توضیح داده شده برای هر موضوع است که این کتاب را برای دانش آموزان بسیار مفید می‌کند.

اولین دوره در هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
اولین دوره در هوش مصنوعی

این کتاب، تکنیک‌های اساسی را بررسی می‌کند (شروع با روش‌های مبتنی بر جستجو و پیشرفت به روش‌های مبتنی بر دانش) و تمرکز بیشتر بر بخش هوش. این کتاب هر دو رویکرد سنتی و مدرن را برای مشکل، مانند جستجوی تابو و جستجوی پرتو پوشش می‌دهد. کتاب دیپک خامانی به دلیل توضیحات ساده برای ایده‌ها و همچنین فراوانی مثال‌ها، تصاویر و تفسیرها، خواندنی و سرگرم کننده است.

Machine Learning (in Python and R) For Dummies

این کتاب یک نقطه ورود بسیار مورد نیاز برای هر کسی که علاقه مند به استفاده از یادگیری ماشین برای مشکلات دنیای واقعی است، فراهم می‌کند. این کتاب یادگیری ماشینی را برای درک و عملی کردن ساده می‌کند. جان پل مولر و لوکا ماسارون در این کتاب که جزو کتابهای هوش مصنوعی پرکاربرد است، نکات زیر را گردآوری کردند:

  • نحوه استفاده از یادگیری ماشینی در فعالیت‌های روزمره
  • پایتون و R و همچنین نحوه اجرای کارهای الگو محور و تجزیه و تحلیل داده‌ها معرفی شده‌اند.
  • کد نویسی در R با استفاده از R Studio
  • کدنویسی در پایتون با استفاده از Anaconda

هوش مصنوعی در بهداشت و درمان

این کتاب به بررسی اهمیت هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی می‌پردازد، این که چگونه تمام بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی را متحول می‌کند و شما را از طریق برنامه‌های هوش مصنوعی موجود و آینده در مراقبت‌های بهداشتی، از جمله موارد در حال توسعه، راهنمایی می‌کند. همچنین نگرانی‌های اخلاقی در مورد هوش مصنوعی در پزشکی، اصول هوش مصنوعی و نحوه عملکرد آنها، موقعیت حیاتی هوش مصنوعی در تمام تخصص‌های اصلی پزشکی، و نقش شرکت‌های نوپا و شرکت‌های بزرگ در هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی را پوشش می‌دهد.

دکتر پاراگ سورش ماهاجان یکی از بهترین کتاب‌های هوش مصنوعی را در زمینه پزشکی نوشته است.

هوش مصنوعی کاربردی: کتاب راهنما برای رهبران کسب و کار

هوش مصنوعی کاربردی یک کتابچه راهنمای عملی برای رهبران تجاری است که می‌خواهند از هوش ماشینی برای بهبود کارایی شرکت‌ها و کیفیت زندگی در جوامع خود استفاده کنند. اگر می‌خواهید با ترکیب داده‌ها، فناوری، طراحی و افراد برای حل چالش‌های دنیای واقعی، نوآوری در سطح سازمانی ایجاد کنید، این کتاب از ادلین ژائو و مارلین جیا مخصوص شماست.

این کتاب شما را با کلی‌گویی درباره آینده بشریت خسته نمی‌کند یا شما را با اطلاعاتی در مورد عیب‌یابی کد TensorFlow پر نمی‌کند. در عوض، به شما نشان می‌دهد که چگونه با انتخاب فرصت‌های صحیح، گردآوری تیم‌های متنوع از متخصصان، انجام آزمایش‌های استراتژیک و ایجاد عمدی راه‌حل‌های خود به نفع شرکت و جامعه، تلاش‌های موفق هوش مصنوعی را رهبری کنید. این کتاب برای کمک به شما در اتخاذ تصمیمات تجاری مشخص با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین اختصاص یافته است. اگر به دنبال کتاب‌های هوش مصنوعی کاربردی هستید، این مورد از دست ندهید.

سازگار با انسان: هوش مصنوعی و مشکل کنترل

هوش مصنوعی مافوق بشر، در تصور عموم، موجی است که نه تنها مشاغل و روابط انسانی بلکه خود تمدن را تهدید می‌کند. درگیری انسان و ماشین اجتناب ناپذیر تلقی می‌شود و نتیجه آن بسیار قابل پیش‌بینی است. استوارت راسل، محقق مشهور هوش مصنوعی، در این کتاب پیشگامانه استدلال می‌کند که می‌توان از این کابوس اجتناب کرد، اما به شرطی که هوش مصنوعی را از پایین به بالا بازنگری کنیم.

راسل با کنکاش در مفهوم هوش در انسان و ماشین شروع می‌کند. او مزایای کوتاه مدتی را که ممکن است انتظار داشته باشیم، از دستیاران شخصی هوشمند گرفته تا تحقیقات علمی بسیار سریعتر، و همچنین پیشرفت‌های هوش مصنوعی که باید قبل از دستیابی به هوش مصنوعی فوق بشری رخ دهد، توضیح می‌دهد. او همچنین راه‌های مختلفی را بیان می‌کند که در آن انسان‌ها در حال حاضر از هوش مصنوعی سوء استفاده می‌کنند، از سلاح‌های خودکار مرگبار گرفته تا خرابکاری‌های ویروسی.

جمع‌بندی

حوزه هوش مصنوعی با توانایی خود در تأثیرگذاری بر هر جنبه از زندگی ما، همچنان در حال رشد و گسترش است. اگر به دنبال این هستید که در دنیای هوش مصنوعی جای پایی داشته باشید و همه چیزهایی را که برای شروع سریع باید بدانید، یاد بگیرید، این کتاب‌ها اولین قدم شما هستند. شما هم اگر تا به حال کتاب‌های هوش مصنوعی را مطالعه کردید، نظراتتان را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی