شبیه به انسان

هوش مصنوعی حالا می‌تواند شبیه به انسان بیاموزد

سرفصل‌های مقاله

دانشمندان می‌گویند یک قدم به ایجاد هوش مصنوعی که می‌تواند در یادگیری شبیه به انسان باشد، نزدیک‌تر شده‌اند.

در کنفرانس یادگیری ماشینی Machine Learning که این هفته در «هاوایی» برگزار شد، محققان دانشگاه ایالتی اوهایو گفتند که فرایندی به نام “یادگیری مستمر” را تجزیه‌و‌تحلیل کردند، که به کامپیوتر اجازه می‌دهد تا به طور مداوم مهارت‌های جدیدی را بدون فراموش کردن دانش قبلی به دست آورد؛ بسیار شبیه به انسان‌ برای یادگیری چیزهای جدید با تکیه بر تجربیات قبلی.

این تیم اعلام کرده که شبکه‌های عصبی مصنوعی می‌توانند از «فراموشی فاجعه‌بار» رنج ببرند، به این معنی که با انجام وظایف جدید، اطلاعات مربوط به آموزش قبلی را از دست بدهند. این فراموشی وقتی فاجعه‌بار است بدانیم در سیستم‌هایی نظیر اتومبیل‌های خودران، ممکن است به حوادث تلخی منجر شود.

آموزش هوش مصنوعی شبیه به انسان

هوش مصنوعی
آموزش هوش مصنوعی شبیه به انسان

«نس شراف» محقق برجسته اوهایو و استاد علوم کامپیوتر که این پروژه را راهبری کرده می‌گوید: «از آن‌جایی که به برنامه‌های رانندگی خودکار یا سایر سیستم‌های رباتیک چیزهای جدیدی آموزش داده می‌شود، مهم است که آن‌ها درس‌هایی را که قبلا برای حفظ ایمنی ما و خودشان آموخته‌اند فراموش نکنند.» 

این مطالعه نشان داد که شبیه به انسان‌ها، شبکه‌های مصنوعی بهتر است اطلاعات را زمانی که بر روی وظایف متنوع و متفاوت آموزش می‌بینند حفظ ‌کنند تا هنگام انجام وظایف مشترک. آموزش وظایف مختلف به الگوریتم در مراحل اولیه، ظرفیت آن را برای جذب اطلاعات جدید افزایش می‌دهد.

شراف می‌گوید: «کار ما نویددهنده عصر جدیدی از ماشین‌های هوشمند است که می‌توانند مانند همتایان انسانی خود یاد بگیرند و با شرایط سازگار شوند.»

این تحقیق دانشمندان را به توسعه نوعی از هوش مصنوعی نزدیک‌تر می کند که مانند انسان، یادگیری مادام‌العمر دارد. این موضوع می‌تواند به الگوریتم‌ها اجازه دهد تا سریع‌تر مقیاس‌پذیر و با محیط‌های در حال تکامل سازگار شوند.

تحقیقات دانشگاه ایالتی اوهایو یکی از ده‌ها پژوهش ارائه‌شده در چهلمین کنفرانس بین‌المللی سالانه یادگیری ماشینی بود.

در این کنفرانس دانشگاه MIT نیز اعلام کرد تکنیکی را توسعه داده که می‌تواند با تزریق بیت‌های مخرب کوچک به تصاویر منبع، فرایند ایجاد تصویر توسط «دیپ فیک» را مختل کند.

«شاکر محمد» مدیر علم، فناوری و جامعه در گوگل DeepMind، یک سخنرانی کلیدی در مورد هدایت یادگیری ماشینی با اهداف اجتماعی ارائه کرد. Google DeepMind حامی اصلی این رویداد بود.

محمد در یک پست وبلاگی نوشت: «از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا تغییرات آب‌و‌هوایی، یادگیری ماشینی پتانسیل زیادی برای مقابله با چالش‌های بزرگ و پیشرفت جامعه دارد. با گرد‌هم آوردن صداهای مختلف، می‌توانیم هوش مصنوعی‌ای را توسعه دهیم که به نفع همه مردم باشد.»

به نظر شما هوش مصنوعی واقعا می‌تواند شبیه به انسان یاد بگیرد؟ شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

مهران
مهران