هوش مصنوعی

چه زمانی تکینگی هوش مصنوعی به وقوع می‌پیوندد؟

سرفصل‌های مقاله

حداقل یک متخصص وجود دارد که معتقد است «تکینگی هوش مصنوعی» لحظه‌ای که هوش مصنوعی از کنترل انسان فراتر می‌رود – ممکن است به‌زودی اتفاق بیفتد.

پیش‌بینی این دانشمند این است که تکینگی هوش مصنوعی تا سال 2031 اتفاق خواهد افتاد؛ در حالی‌که پیش‌بینی‌های قبلی حاکی از این بود که هوش مصنوعی فاصله زیادی تا خارج شدن از کنترل بشر دارد.

زمان وقوع تکینگی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
تکینگی هوش مصنوعی

«بن گورتزل» مدیرعامل شرکت SingularityNET در مصاحبه‌ای گفته که معتقد است بشر تا رسیدن به “هوش جامع مصنوعی” (AGI) سه تا هشت سال دیگر فاصله دارد.

 AGI اصطلاحی برای نوعی از هوش مصنوعی است که قادر است کارها را به خوبی و با دقت یک انسان انجام دهد و رسیدن به آن، پیش‌نیاز تکینگی هوش مصنوعی است.

به‌هرحال چه سخنان گورتزل را باور کنیم یا نه، هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت فشار هوش مصنوعی به این زودی وجود ندارد. مدل‌های زبان بزرگی مانند Meta و OpenAI و البته هوش مصنوهی xAI ایلان ماسک همگی در حال سرعت بخشیدن به پیشرفت هوش مصنوعی هستند و انتظار می‌رود که فاصله زمانی زیادی تا رسیدن به هوش جامع مصنوعی نداشته باشیم.

گورتزل می‌گوید: «این سیستم‌ها اشتیاق جهان را برای رسیدن به AGI بسیار افزایش داده‌اند. بنابراین قرار است منابع بیشتری اعم از پول و انرژی انسانی صرف شود و جوانان باهوش بیشتری وارد عرصه شوند و برای دستیابی به AGI تلاش کنند.»

به گفته گورتزل هنگامی که مفهوم هوش مصنوعی برای اولین بار در اوایل دهه 1950 ظهور کرد، توسعه آن توسط ارتش ایالات متحده هدایت می‌شد و در درجه اول به عنوان یک ابزار بالقوه دفاع ملی به آن نگاه می‌کردند. 

با این حال اخیرا پیشرفت‌ها در این زمینه توسط سکان‌داران مختلف و با انگیزه‌های مختلف به پیش رانده شده است. او می‌گوید: «اکنون “چرایی” هوش مصنوعی است که برای شرکت‌ها درآمد کسب می‌کند، اما جالب است که این فناوری به هنرمندان یا نوازندگان هم ابزارهای جالبی برای استفاده می‌دهد.»

اما رسیدن به تکینگی نیاز به جهش قابل توجهی از نقطه فعلی توسعه هوش مصنوعی دارد. در حالی‌که هوش مصنوعی امروزی معمولا بر روی وظایف خاص تمرکز می‌کند، فشار برای دستیابی به AGI ادامه دارد تا به این فناوری درک انسانی بیشتری از جهان بدهد و توانایی های آن را توسعه ببخشد. 

همان‌طور که هوش مصنوعی به گسترش درک خود ادامه می‌دهد، به طور پیوسته به AGI نزدیک‌تر می‌شود و به قول برخی از کارشناسان تنها یک قدم با رسیدن به تکینگی فاصله دارد.

این فناوری هنوز به آن نقطه نرسیده، و برخی از کارشناسان هم هشدار می‌دهند که ما واقعا فاصله خیلی زیادی تا رسیدن به آن داریم؛ تازه اگر اصلا به آن برسیم. 

اما تلاش برای رسیدن به AGI کماکان در جریان است. به گزارش رویترز، برای مثال، ماسک xAI را در تابستان 2023 ایجاد و اخیرا چت‌بات Grok را راه‌اندازی کرد تا به بشریت در جستجوی درک و دانش کمک کند. ماسک در عین حال هوش مصنوعی را «مختل‌کننده نیروی تاریخ» خوانده است.

با توجه به این‌که بسیاری از تاثیرگذارترین غول‌های فناوری – گوگل، متا و ماسک – به دنبال پیشرفت هوش مصنوعی هستند، ظهور AGI ممکن است نزدیک‌تر از چیزی باشد که به نظر می‌رسد. فقط زمان نشان می‌دهد که آیا ما به آن‌جا خواهیم رسید یا خیر، و آیا تکینگی در پیش خواهد بود یا نه.

شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زیگپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید.

مهران
مهران