ایلان ماسک
ایلان ماسک

همه چیز درباره xAI، سرویس هوش مصنوعی جدید ایلان ماسک

سرفصل‌های مقاله

ایلان ماسک، سرمایه‌دار مشهور و صاحب شرکت‌های تسلا موتورز و توییتر که علاقه زیادی به فناوری‌های جدید دارد، در سرمایه‌گذاری جدید خود مجددا سراغ هوش مصنوعی رفته است. پروژه جدید او xAI نام دارد.

ماسک که از سرمایه‌گذاران اولیه ChatGPT هم بود، حالا از پروژه xAI خبر داده، یک سرویس هوش مصنوعی که به گفته ماسک “قرار است ماهیت واقعی جهان را درک کند.” این تنها توضیحی است که تاکنون درباره سرویس xAI منتشر شده.

xAI چیست؟

xAI
xAI چیست؟

xAI شرکت هوش مصنوعی ایلان ماسک است که به تازگی معرفی شده است. طبق اعلامیه‌ای که در وب‌سایت آن منتشر شده، تیم 12 نفره آن قصد دارد “ماهیت واقعی جهان را درک کند”.

در یک کنفرانس صوتی پر پیچ‌وخم 90 دقیقه‌ای در اسپیس توییتر که با حضور بیش از 30000 شنونده برگزار شد، ثروتمندترین مرد جهان و رهبر تسلا، اسپیس ایکس و توییتر، هدف خود را از جدیدترین سرمایه‌گذاری خود – xAI، بیان کرد. 

طبق اطلاعاتی که در وب‌سایت آن نوشته شده، سرمایه‌گذاری xAI از شرکت X Corp که سرمایه‌گذار مادر توییتر است مجزاست، اما با سایر شرکت‌های ایلان ماسک نظیر توییتر و تسلا (که از هوش مصنوعی برای ساخت اتومبیل‌های خودران استفاده می‌کند) همکاری نزدیکی خواهد داشت.

 این سرمایه‌گذاری، xAI جدا از X Corp، شرکت چتر توییتر است، اما با سایر شرکت‌های ماسک، از جمله توییتر و تسلا، که از هوش مصنوعی برای خودروهای خودران خود استفاده می‌کنند، از نزدیک همکاری خواهد کرد. کاترین فلیک از دانشگاه دی مونتفورت بریتانیا می‌گوید: «من نمی‌دانم معامله با Xs چیست. او به وضوح Xs را دوست دارد.

چرا ماسک xAI را راه‌اندازی کرده است؟

راه‌اندازی این شرکت در واقع در امتداد علاقه دیرینه ایلان ماسک به هوش مصنوعی و بازگشت او به این عرصه پس از پس‌گیری سرمایه‌اش از شرکت OpenAI در سال 2018 است.

ماسک سرمایه‌گذار اصلی آن شرکت – که ChatGPT را ایجاد کرد – در سال 2015 بود و در حاشیه یک کنفرانس دانشگاهی، با حضور روی سن اعلام کرد یک میلیارد دلار روی OpenAI سرمایه‌گذاری کرده است.

ماسک در آن زمان خواهان کسب مدیریت OpenAI بود، چرا که فکر می‌کرد این شرکت ممکن است عرصه را به گوگل ببازد، اما وقتی «سم آلتمن» مدیر OpenAI با خواسته او مخالفت کرد، ماسک هم از سرمایه‌گذاری کنار کشید.

ماسک همچنین به فرایند شفافیت مالی این شرکت انتقادهایی داشت و می‌گفت مدیران OpenAI درباره منابع مالی خود و چگونگی تبدیل این شرکت از یک شرکت غیرانتفاعی به انتفاعی با سرمایه‌ای 30 میلیارد دلاری شفاف‌سازی نمی‌کنند.

مدیر تسلا اعتقاد داشت این عدم شفافیت ممکن است به هوش مصنوعی لطمه بزند و آن را در خدمت گروه‌های صاحب نفوذ ناشناس قرار دهد.

اعضای تیم xAI چه کسانی هستند؟

ده‌ها عضو اولیه تیم xAI شامل کارمندان سابق DeepMind، OpenAI، Google Research، Microsoft Research و تسلا و همچنین محققان دانشگاه تورنتو در کانادا هستند.

اگرچه این تیم از طیف متنوعی از شرکت‌ها تشکیل شده است، اما ترکیب جنسیتی آن به میزان قابل توجهی تنوع کمتری دارد: همه اعضای آن مرد هستند! همین موضوع بلافاصله باعث انتقاداتی شده است. منتقدان اعتقاد دارند محصولی که قرار باشد ماهیت واقعی جهان را درک کند، نمی‌تواند محدود به یک جنسیت باشد.

هدف xAI چه خواهد بود؟

 علاوه بر تلاش برای درک جهان، به نظر می‌رسد که xAI سعی خواهد کرد آن‌چه را که ماسک “سیستم هوش مصنوعی ایمن‌تر و منصفانه‌تر” می‌داند توسعه دهد. ماسک قبلا نامه‌ای را امضا کرده بود که در آن خواستار توقف توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی شده بود و دلیل آن نگرانی‌های ایمنی در مورد پیشرفت بی‌پایان و بدون نظارت این سیستم‌ها بود.

«کاریسا ولیز» استاد دانشگاه آکسفورد می‌گوید: « بسیاری از افرادی که ماسک را می‌شناسند، تمایل دارند فکر کنند که او نیت خوبی دارد و نگران است که هوش مصنوعی به روشی نادرست توسعه یابد، و ماسک فکر می‌کند که اوست که می‌تواند این کار را به روش ایمن تر انجام دهد، اما تشخیص این‌که نیت او صادقانه است یا نه دشوار است. »

ولیز یادآوری می‌کند که فردی که در اوایل سال جاری می‌گفت توسعه هوش مصنوعی باید متوقف شود و بعد وارد این مسابقه می‌شود، ریاکار است. ولیز می‌گوید: «به نظر می‌رسد که او دقیقا برعکس عمل می‌کند و به مسابقه تسلیحاتی هوش مصنوعی دامن می‌زند.»

آیا xAI موفق خواهد شد؟

این یک سوال میلیارد دلاری است! ولیز می‌گوید گفتنش غیرممکن است، چرا که حتی هنوز معلوم نیست هدف xAI چیست و موفقیتش قرار است در رسیدن به چه چیزی باشد؟

مهران
مهران