صداقت انتخاباتی
ربات‌های هوش مصنوعی

بررسی تهدید هوش مصنوعی برای صداقت انتخاباتی

سرفصل‌های مقاله

در سال ۲۰۲۴، جهان با اولین چرخه انتخاباتی بزرگ خود از زمان انتشار مجموعه جدیدی از ابزارها و سیستم‌های هوش مصنوعی پیشرفته روبرو است. چگونگی کاهش آسیب احتمالی این فناوری بر یکپارچگی صداقت انتخاباتی موضوع رویداد 24 ژانویه در مؤسسه سیاست جهانی SIPA به رهبری کامیل فرانسوا، عضو هیئت علمی وابسته به IGP بود.

آلوندرا نلسون، یکی از شرکت کنندگان در این میزگرد، دانشمند علوم اجتماعی که به عنوان مدیر موقت دفتر سیاست علم و فناوری کاخ سفید تحت ریاست جو بایدن. فعالیت می‌کرد، گفت: آنچه که ما در مورد فناوری‌های هوش مصنوعی می‌دانیم این است که آن ابزار و سیستم‌ها می‌توانند کارهای اجرایی در فرآیند انتخابات و انجام آن را در مقیاس حالا، آسان‌تر کنند.

نلسون که اکنون پروفسور هارولد اف لیندر در مؤسسه مطالعات پیشرفته است، فرانسیسکو وی آگیلار، وزیر امور خارجه و جولیا آنگوین، روزنامه‌نگار و نویسنده پژوهشگر به روی صحنه آمدند.

بررسی صداقت انتخاباتی با حضور هوش مصنوعی

صداقت انتخاباتی با حضور هوش مصنوعی

این بحث اولین مورد از مجموعه برنامه‌هایی بود که به عنوان بخشی از پروژه‌های دموکراسی هوش مصنوعی، یک ابتکار جدید توسط انگوین و نلسون به این موضوع اختصاص یافت. قسمت دوم یک کارگاه آموزشی بسته بود که روز بعد در دانشکده روزنامه‌نگاری کلمبیا برگزار شد و برای آزمایش عمومی و ارزیابی عملکرد چت‌ربات‌های هوش مصنوعی و سایر ابزارهایی که در حال تبدیل شدن به یک منبع محبوب اطلاعات عمومی هستند، طراحی شد.

آلوندرا نلسون گفت:

آنچه در مورد فناوری‌های هوش مصنوعی می‌دانیم این است که آن ابزارها و سیستم‌ها می‌توانند در فرآیند انتخابات و انجام آن در مقیاس بزرگ را آسان‌تر کنند.

انگوین توضیح داد: «مردم با هوش مصنوعی مانند یک راهنما رفتار می‌کنند، اما در واقع محصولات مختلفی وجود دارند که همگی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

پروژه‌های دموکراسی هوش مصنوعی، برای آزمایش سیستم‌های پیشرو هوش مصنوعی و درک بهتر خطرات ناشی از آن، مقامات انتخاباتی، دانشمندان، روزنامه‌نگاران و کارشناسان دیگر را برای ارزیابی «دقت، کامل بودن، سوگیری و مضر بودن» از جمله اقدامات دیگر تشکیل داد.

نلسون گفت: «ما می‌دانیم که هوش مصنوعی می‌تواند واقعاً جالب و متقابل باشد. ما می‌دانیم که کار با چت‌بات‌ها می‌تواند جذاب باشد و برای مردم مانند جادو است. بنابراین من فکر می‌کنم که برای سیاست‌گذاران و قانون‌گذاران، نوعی مه مغزی در اطراف اهرم‌ها و ابزارهایی که آنها برای تنظیم سیستم دارند ایجاد می‌کند.

این ابزارهای جدید همچنین چشم انداز رسانه‌ها و نحوه پوشش خبرنگاران انتخابات را تغییر می‌دهند.

انگوین گفت: به عنوان یک روزنامه‌نگار، که تمام کارش تلاش برای ایجاد اطلاعات واقعی و قابل اعتماد است، هوش مصنوعی واقعاً چیزی است که در سطح متا بیشتر نگران آن هستم. او می‌افزاید که وجود هوش مصنوعی به شهروندان اجازه می‌دهد که به هر چیزی که نمی‌خواهند باور کنند، بگویند «اوه، احتمالاً جعلی است».

این رشد عدم تقارن اطلاعاتی عمیق در یک سال انتخاباتی تاریخی رخ می‌دهد، هم در ایالات متحده و هم در خارج از یک چهارم کشورهای جهان و بحث در مورد صداقت انتخاباتی را هم بیشتر می‌کند.

آگیلار که بر انتخابات ریاست جمهوری در یکی از ایالت‌های آمریکا نظارت خواهد کرد، گفت: «اطلاعات نادرست در کل تهدیدی برای دموکراسی است. و به گفته فرانسوا، بر عدم اطمینان افزوده می‌شود که «همه این [توسعه هوش مصنوعی] در لحظه‌ای آشکار می‌شود که در سیلیکون ولی، شرکت‌های فناوری بزرگ در حال عقب‌نشینی از پادمان‌های ایمنی … و از بین بردن تیم‌های امنیتی انتخابات هستند».

به عنوان یک داستان هشدار دهنده، او به انتخابات اخیر در اسلواکی اشاره کرد که در آن جعلیات عمیق نقشی در اختلال در روند انتخابات ایفا کردند.

به عنوان بخشی از گفتگو، اعضای پانل بر نیاز به آزمایش مداوم ابزارهای هوش مصنوعی برای درک اطلاعاتی که به مردم داده می‌شود، به ویژه در صداقت انتخاباتی تاکید کردند.

انگوین گفت: «در ایالات متحده تلاش‌های زیادی برای سرکوب آرای جوامع خاص انجام می‌شود و بسیاری از آن‌ها به ارائه اطلاعاتی مربوط می‌شود که رأی دادن را دشوار یا خطرناک می‌کند یا مانند آن مهم نیست». ما می‌دانیم که این استراتژی‌ها برای سرکوب رای استفاده می‌شود، بنابراین سوال این است که آیا می‌توانید ربات را مجبور به انجام این کار کنید؟

IGP و SIPA بیشتر تاثیر هوش مصنوعی را بر صداقت انتخاباتی جهانی با مشارکت موسسه آسپن در یک رویداد تمام روز که برای 28 مارس برنامه‌ریزی شده است، بررسی خواهند کرد. مقامات، محققان و دیگر کارشناسان از ایالات متحده و خارج از کشور برای بحث در مورد موضوعاتی از جمله استفاده از هوش مصنوعی در انتخابات بین المللی، چشم انداز نظارتی و قانونی جهانی؛ آمادگی مقامات انتخاباتی، تلاش‌های شرکت‌های پیشرو در بخش فناوری و هوش مصنوعی و موارد دیگر در نظر گرفته شده‌اند.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی