هوش مصنوعی

رقابت دولت‌ها برای قانون‌گذاری ابزارهای هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

پیشرفت‌های سریع در هوش مصنوعی (AI) مانند ابزار ChatGPT شرکت OpenAI که توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌شود، تلاش‌های دولت‌ها را برای قانون‌گذاری ابزارهای هوش مصنوعی و استفاده از این فناوری پیچیده می‌کند.

با پیشرفت بیشتر این فناوری بحث قانو‌مند کردن آن هم بر سر زبان‌ها افتاده و کشورهای مختلف سعی در محدود کردن آن دارند اما آیا اینکار ممکن است؟

در ادامه آخرین اقداماتی است که نهادهای حاکم ملی و بین المللی برای قانون‌گذاری ابزارهای هوش مصنوعی انجام داده‌اند را مرور می‌کنیم.

نظر کشورهای مختلف در مورد قانون‌گذاری ابزارهای هوش مصنوعی

ابزارهای هوش مصنوعی
قانون‌گذاری ابزارهای هوش مصنوعی

استرالیا

قانون‌گذاران اینترنت این کشور در 8 سپتامبر اعلام کردند که استرالیا برای جلوگیری از به اشتراک‌گذاری مطالب سوء استفاده از کودکان، ایجاد شده توسط هوش مصنوعی و تولید نسخه‌های عمیق جعلی از همان مطالب، کدهای جدیدی را برای موتورهای جستجو خواهد ساخت.

انگلستان

سازمان دیده‌بان داده بریتانیا در ۱۰ اکتبر اعلام کرد که اسنپ چت Snap Inc را با اخطار اجرایی اولیه در مورد عدم موفقیت احتمالی در ارزیابی صحیح خطرات حریم خصوصی ربات چت هوش مصنوعی تولیدی خود برای کاربران، به ویژه کودکان، مواجه کرده است. انگلستان قانون‌گذاری ابزارهای هوش مصنوعی را بسیار جدی دنبال می‌کند.

اصول پیشنهادی، که شش هفته قبل از میزبانی بریتانیا از اجلاس جهانی ایمنی هوش مصنوعی ارائه شده است، قانون‌های جدیدی را هم در ماه‌های آینده برای نظارت بر بازارهای دیجیتال اضافه خواهد کرد که رویکرد این کشور به هوش مصنوعی را پایه‌گذاری می‌کند.

چین

چین الزامات امنیتی پیشنهادی را برای شرکت‌هایی که خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی مولد را ارائه می‌کنند، در 12 اکتبر منتشر کرد، از جمله فهرست سیاه منابعی که نمی‌توان از آنها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده کرد.

این کشور همچنین در ماه آگوست مجموعه ای از اقدامات موقت را صادر کرد که ارائه دهندگان خدمات را ملزم به ارائه ارزیابی های امنیتی و دریافت مجوز قبل از انتشار محصولات هوش مصنوعی در بازار انبوه کردند.

اتحادیه اروپا

براندو بنیفی، قانونگذار اتحادیه اروپا، که مذاکرات در مورد قانون‌گذاری ابزارهای هوش مصنوعی اتحادیه را رهبری می‌کند، در 21 سپتامبر از کشورهای عضو خواست تا در زمینه‌های کلیدی برای دستیابی به توافق تا پایان سال مصالحه کنند. قانون‌گذاران قبل از اینکه پیش‌نویس قوانین به قانون تبدیل شود، جزئیات را با کشورهای اتحادیه اروپا در میان می‌گذارند.

رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون‌در‌لاین، در 13 سپتامبر خواستار تشکیل یک هیئت جهانی برای ارزیابی خطرات و مزایای هوش مصنوعی شد.

فرانسه

سازمان نظارت بر حریم خصوصی فرانسه در ماه آوریل گفت که در حال بررسی شکایات در مورد ChatGPT است. اما تا کنون موضع خاصی در مورد قانون‌گذاری ابزارهای هوش مصنوعی نداشته است.

ایتالیا

یک مقام ارشد ایتالیا در ماه می گفت که سازمان حفاظت از داده ایتالیا قصد دارد پلتفرم‌های هوش مصنوعی را بررسی کند و کارشناسانی را در این زمینه استخدام کند. ChatGPT در ماه مارس به طور موقت در کشور ممنوع شد، اما در آوریل دوباره در دسترس قرار گرفت.

ژاپن

یک مقام نزدیک به مذاکرات در ماه ژوئیه گفت که ژاپن انتظار دارد تا پایان سال 2023 مقرراتی را ارائه کند که احتمالاً به نگرش ایالات متحده نزدیکتر است تا مقررات سختگیرانه برنامه‌ریزی شده در اتحادیه اروپا. سازمان دیده‌بان حریم خصوصی این کشور به OpenAI هشدار داده است که داده‌های حساس را بدون اجازه افراد جمع آوری نکند.

آمریکا

کنگره ایالات متحده در تاریخ 11 تا 13 سپتامبر جلساتی را در مورد هوش مصنوعی برگزار کرد و یک انجمن هوش مصنوعی با حضور مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا و ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، برگزار کرد. بیش از 60 سناتور در این مذاکرات شرکت کردند که طی آن ماسک خواستار یک “داور” آمریکایی برای هوش مصنوعی شد. قانونگذاران گفتند که توافق جهانی در مورد نیاز به مقررات دولتی این فناوری وجود دارد.

در 12 سپتامبر، کاخ سفید گفت: Adobe، IBM، انویدیا و پنج شرکت دیگر تعهدات داوطلبانه رئیس جمهور جو بایدن را در مورد هوش مصنوعی امضا کرده‌اند، که نیازمند مراحلی مانند واترمارک کردن محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی است.

یک قاضی ناحیه واشنگتن دی سی در ماه آگوست حکم داد که اثر هنری ایجاد شده توسط هوش مصنوعی که بدون هیچ گونه مشارکت انسانی باشد، نمی‌تواند تحت قانون ایالات متحده دارای حق کپی‌رایت باشد.

نظر شما در مورد قانون‌گذاری ابزارهای هوش مصنوعی چیست؟ آیا واقعا اینکار ممکن است؟  شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی