هوش مصنوعی

چگونه از دستیاران هوش مصنوعی برای کار‌های روزمره استفاده کنیم؟

سرفصل‌های مقاله

از آموزش گرفته تا خدمات پذیرایی، هوش مصنوعی این قدرت را دارد که دانش‌آموزان و کارمندان را در تصمیم‌گیری‌های روزمره که در آن خطر استرس و شکست زیاد وجود دارد، راهنمایی کند. اما استفاده از دستیاران هوش مصنوعی چگونه ممکن است؟

به گفته مدیرانی که در رویداد اخیر CNBC Disruptor 50 در سانفرانسیسکو صحبت کردند، این تعاملات بین انسان‌ها و مدل‌های هوش مصنوعی مولد می‌تواند در سال‌های بعدی در مورد گرفتن مدرک، و حتی در دهه‌های بعد در مورد شغل ادامه یابد. اما به گفته یکی از افسران ارشد فناوری Scale AI که شرکتش بسیاری از داده‌هایی را که سیستم‌های هوش مصنوعی، از جمله ChatGPT را تغذیه می‌کند، مدل‌های زبان بزرگ کنونی این وظیفه را ندارند.

در طول یک بحث در D50 به طور عمیق به موضوعات کلیدی هوش مصنوعی پرداخته است. یکی از نکات کلیدی در مورد دگرگونی افرادی بود که به زعم آنها زیر سطح صنایع متحول شده مانند کارگران، دانشجویان و مصرف کنندگان، از مهمان نوازی گرفته تا آموزش و پرورش و خواربارفروشی در حال استفاده از دستیاران هوش مصنوعی هستند.

استفاده از دستیاران هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
دستیاران هوش مصنوعی

نکته‌ای که بارها گفته شده این است که هوش مصنوعی اقتصاد را در سطح زیادی تغییر خواهد داد که باید با انقلاب صنعتی مقایسه شود. کارونامورتی مدیر ارشد فناوری در Scale AI، گفت این بزرگترین تغییر دوران ما است. اما مدیران D50 تا حد زیادی بر این موضوع متمرکز شده است که چگونه دستیاران هوش مصنوعی تجربه فردی را در بازار کار تغییر می‌دهند، به خصوص در لحظات کلیدی که خطر تصمیم‌گیری زیاد است.

کارونامورتی به بیانیه ای از مدیرعامل یکی از شرکت‌ها ارائه کرده بود اشاره کرد:
مدیر عامل شرکت دان روزنسویگ، که شرکت edtech او با انتشار ChatGPT به طور عمومی شاهد سقوط سهام خود بود و از آن زمان تاکنون بهبود نیافته است. به گفته آنها 40٪ از دانش آموزان کالج را به پایان نمی‌رسانند، و بررسی‌ها نشان می‌دهد که این اتفاق نمی‌افتد زیرا موضوعات برای آنها خیلی سخت است.

هوش مصنوعی، به همان شیوه‌ای که می‌تواند به نگهبان هتل کمک کند، ممکن است در موقعیتی باشد که دانش آموز را به اطلاعاتی که برای ترک تحصیل نیاز دارد، از جمله ارتباط دادن آنها به تجربیات افراد دیگری که توانسته‌اند این موانع را از بین ببرند، راهنمایی کند.

کارونامورتی، که شرکتش اکنون با Chegg قرارداد دارد، گفت که آموزش نمونه خوبی است از اینکه چگونه یک صنعت و افراد در آن متحول خواهند شد، اما نه به روشی که تا کنون به آن فکر کرده‌ایم. بله، مدل‌ها می‌توانند به سؤالات مربوط به زیست‌شناسی و شیمی پاسخ دهند. مدل‌ها اطلاعات را از کتاب‌های درسی و اساتید نمی‌گیرند، بلکه از وبلاگ‌ها و گزارش‌های یک دانش‌آموز کلاس پنجمی که به صورت آنلاین منتشر شده است، می‌گیرند.

او گفت: ارزش فقط پاسخ‌های دقیق نیست، بلکه درک سفر دانش آموز و جایی است که آنها می‌خواهند به آن برسند. الگویی که درک می‌کند که شما در کجای سفر خود هستید و می‌تواند آن چالش‌ها را درک کند و ارتباط برقرار کند. دستیاران هوش مصنوعی که می‌دانند دو هفته دیگر امتحان شیمی آلی دارید، و همچنین همه چیزهای مهم دیگر در زندگی شما اتفاق می‌افتد را درک می‌کنند بهتر از یک هوش مصنوعی است فقط بتواند پاسخ‌های شیمی آلی را پیدا کند.

قبل از اینکه هوش مصنوعی بتواند بخش بزرگی از زندگی فردی باشد، مدیران D50 گفتند که باید خطرات هوش مصنوعی و محدودیت‌های مدل‌های فعلی را حل کنند، به‌ویژه مربوط به نتایج نادرست، سخنان نفرت‌انگیز و اطلاعات نادرست، و صرفاً ناخوشایند. مدل‌های امروزی، حداقل هنوز، در سطحی نیستند که شایسته اعتماد ما باشند.

کارونامورتی گفت:

دستیاران هوش مصنوعی باید مهربان و مفید باشند و برای انسان‌هایی که به طور مداوم از آن استفاده می‌کنند کارآمد باشند، و در حال حاضر این مدل‌ها اغلب مطابق با این معیار نیستند.

نظر شما در مورد استفاده از دستیاران هوش مصنوعی در زندگی روزمره چیست؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی