سم آلتمن
شرکت OpenAI

بازگشت سم آلتمن به OpenAI ؛ چه اتفاقی در پشت پرده افتاده؟

سرفصل‌های مقاله

اواخر روز سه‌شنبه، OpenAI گفت سم آلتمن به عنوان مدیر اجرایی خود باز می‌گردد، پنج روز پس از آن که هیئت مدیره استارت‌آپ هوش مصنوعی او را مجبور به ترک این کار کرد. در دفتر شرکت در سانفرانسیسکو، کارمندان گیج‌شده از بازگشت سم آلتمن به OpenAI تا انتهای شب جشن می‌گرفتند.

بازگرداندن آقای آلتمن به یک درام شرکتی که انبوهی از پول، کمپین فشار از سوی متحدان، توجه شدید رسانه‌ها و اعتقاد راسخ در میان برخی به هوش مصنوعی را در بر می‌گرفت، سرپوش گذاشت.

برت تیلور، مدیر عامل سابق Salesforce و لری سامرز، وزیر خزانه داری سابق، به هیئت مدیره OpenAI خواهند پیوست، این استارت آپ تحت حمایت مایکروسافت گفت که تیلور در سمت ریاست این شرکت خواهد بود. Adam D’Angelo، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل استارتاپ پرسش و پاسخ Quora، در هیئت مدیره باقی خواهد ماند. اما بازگشت سم آلتمن به OpenAI چگونه رقم خورد؟

بازگشت سم آلتمن به OpenAI

Sam Altman

همزمان با بازگشت آلتمن، هلن تونر، تاشا مک کاولی و یکی از بنیانگذاران ایلیا سوتسکور از اعضای هیئت مدیره حذف شدند. همه در بیرون راندن آلتمن شرکت داشتند، اگرچه ساتسکور بعداً از حمایت خود از کودتا دست برداشت و از روز چهارشنبه کارمند OpenAI باقی ماند.

صدها کارمند، از جمله Sutskever، نامه‌ای را امضا کردند که در آن گفته شد اگر هیئت مدیره استعفا ندهد و بازگشت سم آلتمن به OpenAI اتفاق نیافتد، اکثریت قریب به اتفاق کارمندان برای کار با او به مایکروسافت نقل مکان می‌کنند.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، در یک پست X گفت که آلتمن و بنیانگذارش گرگ براکمن به مایکروسافت خواهند پیوست تا یک آزمایشگاه هوش مصنوعی جدید تشکیل دهند. زمانی که اعلامیه OpenAI در اوایل چهارشنبه منتشر شد، آماده‌سازی برای آن آزمایشگاه در حال انجام بود.

این اتفاق به دنبال اعلامیه‌ای در اواخر هفته گذشته مبنی بر اینکه OpenAI میرا موراتی، رئیس فناوری OpenAI این نقش را بر عهده خواهد گرفت.

نادلا نوشت: «ما معتقدیم این اولین گام اساسی در مسیری به سوی حکومت‌داری باثبات‌تر، آگاهانه‌تر و مؤثرتر است. «سم، گرگ و من صحبت کرده‌ایم و توافق کرده‌ایم که آنها نقشی کلیدی در کنار تیم رهبری OAI در تضمین ادامه پیشرفت OAI و ایجاد ماموریت خود دارند. ما مشتاقانه منتظریم تا بر روی شراکت قوی خود ایجاد کنیم و ارزش این نسل بعدی هوش مصنوعی را به مشتریان و شرکای خود ارائه دهیم.

بازگشت سم آلتمن به OpenAI با انتشار اخباری مبنی بر اینکه گروهی از سرمایه‌گذاران برجسته از جمله مایکروسافت، تایگر گلوبال، تریو کپیتال و سکویا کپیتال در حال تلاش برای تغییر تصمیم هیئت مدیره بودند.. اما هیچ یک از آن شرکت‌ها کرسی هیئت مدیره نداشتند و از این تصمیم غافل شدند.

OpenAI این پتانسیل را دارد که یکی از مهم‌ترین شرکت‌ها در تاریخ محاسبات باشد. سم و گرگ تعهد عمیقی به یکپارچگی شرکت دارند و توانایی بی‌نظیری برای الهام بخشیدن و رهبری دارند. Thrive در بیانیه ای در روز چهارشنبه گفت: ما برای آنها هیجان زده هستیم که دوباره به شرکتی که تأسیس کردند و کمک کردند تا به آنچه امروز است بپیوندند.

آلتمن در پستی در اواخر شنبه شب در X نوشت: “من خیلی تیم openai را دوست دارم.” براکمن که پس از برکناری او از سمت رئیس هیئت مدیره در کنار برکناری آلتمن، شرکت را ترک کرد، این نظر را با نماد قلب بازنشر کرد. سایر کارمندان OpenAI نیز همین کار را کردند.

OpenAI که ظاهراً در ماه گذشته در حال مذاکره برای فروش سهام کارکنان به سرمایه‌گذاران با ارزش 86 میلیارد دلار بود، پس از انتشار ربات‌چت ChatGPT خود در اواخر سال 2022، به عنوان داغ ترین استارت آپ روی کره زمین ظاهر شد. ChatGPT به کاربران اجازه می‌دهد پرس و جوهای متنی ساده را وارد کنند. پاسخ‌های هوشمندانه و خلاقانه‌ای را بازیابی کنند که می‌تواند منجر به گفتگوهای عمیق‌تر شود.

اریک اشمیت، مدیر عامل سابق گوگل، آلتمن را “قهرمان خود” نامید که شرکتی را ساخت که “جهان جمعی ما را برای همیشه تغییر داد. مدیرعامل Airbnb برایان چسکی آلتمن را «یکی از بهترین بنیانگذاران نسل خود» توصیف کرد. و وینود خوسلا، سرمایه‌دار خطرپذیر، گفت که او یک مدیر عامل برای یک بار در هر نسل است.

بازگشت سم آلتمن به OpenAI را می‌توان نتیجه فشار کارمندان شرکت و نفوذ سرمایه‌گذاران بزرگ این شرکت دانست.

نوید رضایی
نوید رضایی