رقیب
چت جی پی تی chatgpt

هوآوی رقیب ChatGPT را می‌سازد

سرفصل‌های مقاله

هواوی احتمالاً رقیب ChatGPT به نام Pangu Chat را در ماه آینده راه‌اندازی می‌کند. Pangu بر اساس مدل یادگیری بزرگ هوآوی با ۱۰۰ میلیارد پارامتر است.

با تبدیل شدن ChatGPT به برنامه مورد علاقه میلیون‌ها نفر، این احتمال وجود دارد که شرکت‌های بیشتری به رقابت با آن بپردازند. غول فناوری چینی هوآوی که به خاطر گوشی‌های هوشمند نوآورانه‌اش شناخته می‌شود، در حال آماده شدن برای راه‌اندازی ربات‌چت هوش مصنوعی خود است.

در حال حاضر، ChatGPT، Bard، مایکروسافت Bing و بسیاری دیگر از  ربات‌های هوش مصنوعی، مردم را در سراسر جهان جذب کرده‌‌اند. اما به نظر می‌رسد که ChatGPT به زودی رقیب جدیدی خواهد داشت.

طبق آخرین گزارش‌ها، هواوی احتمالاً رقیب ChatGPT را تا 7 جولای راه‌اندازی خواهد کرد. نرم افزار هوش مصنوعی جدید هواوی به نام PanguChat شناخته می‌شود و نام آن برگرفته از مدل یادگیری در مقیاس بزرگ این شرکت است. Pangu Chat در کنفرانس توسعه دهندگان هواوی (Cloud) راه‌اندازی خواهد شد.

چه اطلاعاتی از رقیب ChatGPT وجود دارد؟

ChatGPT
رقیب ChatGPT

گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که Pangu Chat در ابتدا فقط برای کمپانی‌ها در دسترس خواهد بود و هوآوی قصد دارد آن را به دولت و مشتریان سازمانی بفروشد. مشخص شده است که Pangu Chat بر اساس مدل ابری Pangu در مقیاس بزرگ است که دارای 100 میلیارد پارامتر است. البته این عدد کمتر از GPT-3 است که بیش از 175 میلیارد پارامتر و GPT-4 که از 1 تریلیون پارامتر عبور کرده، است. پارامترها مقادیری هستند که مهارت آن مدل را مشخص می‌کنند.

هوآوی بیش از 2000 چیپ‌ست Ascend 910 برای آموزش هوش مصنوعی خود استفاده کرده است. جالب اینجاست که هزینه توان محاسباتی هواوی طی سه سال از 960 میلیون یوان عبور کرده است. همچنین گزارش شده است که بر اساس آزمایشات مدل بزرگ Pangu-E خروجی نزدیک به 1.085 تریلیون پارامتر داشت که معادل توانایی GPT-4 است. مدل بزرگ مقیاس Pangu-E با استفاده از چارچوب یادگیری عمیق به نام MindSpore توسعه یافته است. این چارچوب می‌تواند مکالمه‌هایی را در حد GPT-3.5 ایجاد کند.

طبق گزارش‌ها، Pangu Chat اولین مدل بزرگ چینی با بیش از 100 میلیارد پارامتر است. این مدل توانایی یادگیری از نمونه‌های کوچک، نقشه‌ها، متن، صوت و یادگیری در مقیاس بزرگ سه وجهی را دارد. لازم به ذکر است که این شرکت هیچ گونه تایید رسمی نداشته و تمامی اطلاعات ذکر شده از منابع مختلف جمع آوری شده است. در ماه مارس سال جاری، غول جستجوی چینی بایدو از Ernie Bot خود با 260 میلیارد پارامتر رونمایی کرد.

نظر شما چیست؟ آیا هوآوی می‌تواند رقیب ChatGPT در آینده باشد؟ آیا بات Pangu می‌تواند جایگزینی برای چت جی بی تی باشد؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذرید.

نوید رضایی
نوید رضایی