هوشیار شدن

آیا هوشیار شدن هوش مصنوعی ممکن است؟

سرفصل‌های مقاله

داستان‌های علمی تخیلی مدت‌هاست که ایده هوشیار شدن هوش مصنوعی را مطرح کرده‌اند. به HAL 9000 فکر کنید، تبهکار ابررایانه‌ای در فیلم هوش مصنوعی ادیسه فضایی در سال 1968. با پیشرفت سریع هوش مصنوعی (AI)، این امکان کمتر و کمتر خارق‌العاده می‌شود و حتی توسط رهبران هوش مصنوعی نیز تایید شده است.

به عنوان مثال، سال گذشته، ایلیا ساسکیور، دانشمند ارشد OpenAI، شرکت سازنده ربات‌چت ChatGPT، در توییتی گفت که برخی از پیشرفته‌ترین شبکه‌های هوش مصنوعی ممکن است “کمی هوشیار” باشند.

بسیاری از محققان می‌گویند که سیستم‌های هوش مصنوعی هنوز در نقطه هوشیاری قرار نگرفته‌اند، اما سرعت تکامل هوش مصنوعی آنها را به این فکر انداخته است: چگونه می‌توانستیم از هوشیار شدن هوش مصنوعی با خبر شویم؟

چگونه از هوشیار شدن هوش مصنوعی با خبر شویم؟

هوش مصنوعی
هوشیار شدن هوش مصنوعی

برای پاسخ به این سوال، گروهی متشکل از 19 عصب‌شناس، فیلسوف و دانشمندان کامپیوتر چک لیستی از معیارهایی ارائه کرده‌اند که در صورت برآورده شدن، نشان می‌دهد که یک سیستم شانس بالایی برای هوشیاری دارد.

آنها راهنمای موقت خود را در اوایل این هفته در وبسایت arXiv preprint repository منتشر کردند. رابرت لانگ، فیلسوف مرکز ایمنی هوش مصنوعی می‌گوید: نویسندگان این تلاش را انجام دادند زیرا «به نظر می‌رسید که کمبود بحث دقیق، در مورد هوشیار شدن هوش مصنوعی وجود دارد.

این تیم می‌گوید که ناتوانی در تشخیص اینکه آیا یک سیستم هوش مصنوعی هوشیار شده است، پیامدهای اخلاقی مهمی دارد. به گفته مگان پیترز، عصب شناس دانشگاه کالیفرنیا، یکی از نویسندگان این مقاله، اگر چیزی به عنوان “هوشیار” برچسب گذاری شده باشد، “این موضوع در مورد اینکه ما به عنوان انسان احساس می‌کنیم باید با آن موجودیت چگونه رفتار شود، بسیار تغییر می‌کند.

لانگ اضافه می‌کند که تا آنجایی که او می‌تواند بگوید، تلاش کافی توسط شرکت‌هایی که سیستم‌های هوش مصنوعی پیشرفته را برای ارزیابی هوشیاری و برنامه‌ریزی برای انجام این کار انجام می‌دهند، انجام نمی‌شود. او افزود: و این با وجود این واقعیت است که اگر به اظهارات روسای آزمایشگاه‌های پیشرو گوش دهید، آنها می‌گویند که هوشیار شدن هوش مصنوعی چیزی است که در مورد آن نمی‌دانند.

نیچر با دو شرکت بزرگ فناوری درگیر در پیشرفت هوش مصنوعی، یعنی مایکروسافت و گوگل تماس گرفت. یکی از سخنگویان مایکروسافت گفت که توسعه هوش مصنوعی این شرکت به جای تکرار هوش انسانی، بر کمک به بهره‌وری انسان به روشی مسئولانه متمرکز است.

چیزی که از زمان معرفی GPT-4 پیشرفته‌ترین نسخه ChatGPT که به صورت عمومی منتشر شده، مشخص است. روش‌های جدیدی برای ارزیابی قابلیت‌های این مدل‌های هوش مصنوعی مورد نیاز است البته او در ادامه اذعان داشت که گوگل پاسخی در این مورد نداد.

هوشیار شدن چیست؟

یکی از چالش‌های مطالعه هوشیار شدن هوش مصنوعی، تعریف معنای هوشیاری است.

بسیاری از نظریه‌های مبتنی بر علوم اعصاب وجود دارند که اساس بیولوژیکی هوشیاری را توصیف می‌کنند. اما هیچ اتفاق نظری در مورد اینکه کدام «درست» است وجود ندارد. بنابراین نویسندگان برای ایجاد چارچوب خود از طیفی از این نظریه‌ها استفاده کردند. ایده این است که اگر یک سیستم هوش مصنوعی به گونه‌ای عمل کند که با جنبه‌های بسیاری از این نظریه‌ها مطابقت داشته باشد، احتمال آگاه بودن آن بیشتر است.

آن‌ها استدلال می‌کنند که این رویکرد بهتری برای ارزیابی هوشیاری است تا صرفاً قرار دادن یک سیستم از طریق آزمایش رفتاری، مثل پرسیدن از ChatGPT که آیا هوشیار است یا به چالش کشیدن آن و دیدن اینکه چگونه پاسخ می‌دهد. به این دلیل که سیستم‌های هوش مصنوعی در تقلید از انسان بسیار خوب شده‌اند.

به گفته آنیل ست، عصب شناس، مدیر مرکز علوم هوشیاری در دانشگاه ساسکس، رویکرد این گروه، که نویسندگان آن را تئوری سنگین توصیف می‌کنند، راه خوبی برای فهمیدن این موضوع است. او می‌گوید، با این حال، آنچه که آن را برجسته می‌کند، «این است که ما به تئوری‌های دقیق‌تر و آزموده‌شده‌تر آگاهی نیاز داریم».

به نظر شما امکان هوشیار شدن هوش مصنوعی وجود دارد؟ شما می‌توانید همین حالا اپلیکیشن اندرویدی زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید و به موتور‌های هوش مصنوعی مولد ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی