اینتل
شرکت های هوش مصنوعی

جدیدترین تراشه‌های اینتل مخصوص هوش مصنوعی مولد

سرفصل‌های مقاله

اینتل اعلام کرده است که تراشه‌ی آینده‌اش، Meteor Lake، لپ‌تاپ‌ها را قادر می‌سازد تا چت‌بات‌های هوش مصنوعی مولد را بدون اتکا به مراکز داده ابری پردازش کنند. این قابلیت که قرار است در کنفرانس توسعه دهندگان نرم افزار در سیلیکون ولی نشان داده شود، به کسب و کارها و مصرف کنندگان اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های سبک ChatGPT را آزمایش کنند و در عین حال داده‌های حساس را روی دستگاه‌های خود نگه دارند.

اینتل ویژگی‌های جدید خرد کردن داده‌های هوش مصنوعی را در تراشه گنجانده است و همچنین در حال انتشار ابزارهای نرم‌افزاری همراه برای پشتیبانی از این قابلیت است.

اینتل و ساخت تراشه‌های مخصوص هوش مصنوعی مولد

intel logo
اینتل

مدیران اینتل اعلام کرده‌اند که در مسیر انتشار یک جانشین برای Meteor Lake به نام «Arrow Lake» در سال آینده هستند. آنها همچنین ادعا می‌کنند که فناوری تولید اینتل با شرکت تولید نیمه هادی تایوان رقابت خواهد کرد. اینتل که قبلاً موقعیت مسلط در تولید تراشه داشت، قصد دارد با این پیشرفت‌ها جایگاه رهبری خود را بازیابد.

در حال حاضر، اینتل در بازار تراشه‌های قدرتمندی که در مراکز داده برای «آموزش» سیستم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌شوند، با رقابت سختی از سوی Nvidia مواجه است.

با این حال، بازار تراشه‌هایی که کار هوش مصنوعی خارج از مراکز داده را مدیریت می‌کنند، همچنان نابسامان است و فرصتی را برای اینتل فراهم می‌کند تا دستاوردهایی داشته باشد. Intel قصد دارد از طریق نسخه به روز شده نرم افزار خود به نام OpenVINO، توسعه دهندگان را قادر به اجرای مدل‌های زبان بزرگ مانند ChatGPT بر روی لپ‌تاپ‌ها کند.

از طریق نسخه جدیدی از نرم افزار به نام OpenVINO، توسعه‌دهندگان می‌توانند نسخه‌ای از یک مدل زبان بزرگ، کلاس فناوری محصولاتی مانند ChatGPT، ساخته شده توسط متا را روی لپ تاپ اجرا کنند. این امر پاسخ‌های سریع‌تر را از چت‌بات‌ها فعال می‌کند و به این معنی است که داده‌ها از دستگاه خارج نمی‌شوند.

این به معنای پاسخ سریع‌تر ربات‌های چت است و تضمین می‌کند که داده‌ها روی دستگاه باقی می‌مانند، عملکرد بهتر، هزینه‌های کمتر و افزایش حریم خصوصی برای برنامه‌های هوش مصنوعی را ارائه می‌دهند.

کارشناسان پتانسیل رویکرد اینتل را می‌شناسند. دن هاچسون، تحلیلگر TechInsights معتقد است که تلاش‌های Intel برای دموکراتیزه کردن فناوری هوش مصنوعی و دسترسی بیشتر به آن برای مخاطبان بیشتر می‌تواند بازار بزرگ‌تری برای تراشه‌های آنها ایجاد کند. اینتل با فعال کردن کاربران بیشتری برای استفاده از هوش مصنوعی بدون نیاز به تخصص پیشرفته، قصد دارد نگرانی‌های مربوط به امنیت داده‌ها را برطرف کند و پذیرش هوش مصنوعی را گسترده‌تر کند.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی