پیش‌بینی فوتبال

آیا پیش‌بینی فوتبال با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است؟

سرفصل‌های مقاله

هوش مصنوعی (AI) بخش‌های مختلف زندگی روزمره ما را متحول کرده است. فناوری هوش مصنوعی با هدف آسان کردن فعالیت‌های روزمره ما، تقریبا در هر حوزه‌ای، از اتومبیل‌های خودران و تولید محتوا با هوش مصنوعی گرفته تا پیش‌بینی مسابقات ورزشی مهارت خود را نشان داده است. یکی از جدیدترین بارقه‌های این فناوری، پیش‌بینی فوتبال با هوش مصنوعی است. این که دقیقا هوش مصنوعی چیست و چقدر می‌تواند این کار را دقیق انجام بدهد نیاز به بررسی بیشتری دارد.

امروزه بحث بر سر پیش‌بینی نتایج فوتبال از طریق هوش مصنوعی حسابی داغ شده است. به خصوص اینکه مسابقات یورو 2024 آغاز شده و بازار پیش‌بینی نتایج بسیار داغ است. استفاده از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی نتایج فوتبال هم به کمک آنالیزورهای تیم‌ها می‌آید، هم به کمک کسانی که دوست دارند با پیش‌بینی فوتبال با هوش مصنوعی، برنده جایزه شوند.

بدون شک هوش مصنوعی می‌تواند انقلابی در زمینه پیش‌بینی مسابقات فوتبال ایجاد کند. پیش از این پیش‌بینی مسابقات فوتبال تنها با تکیه بر غریزه خوره‌های فوتبال و تحلیل‌های آنالیزورهای حرفه‌ای متکی بود، اما امروز با اتکا به هوش مصنوعی می‌توان اعداد و آمار را خرد، آن‌ها را تجزیه و نتایج بازی‌ها را پیش‌بینی کرد.

ترجمه با هوش مصنوعی

در این مطلب می‌خواهیم موضوع امکان‌پذیری پیش‌بینی فوتبال با هوش مصنوعی را بررسی کنیم و ببینیم آیا می‌توان مسابقات یورو 2024 را با هوش مصنوعی پیش‌بینی کرد یا نه؟

سازوکار پیش‌بینی فوتبال با هوش مصنوعی چگونه است؟

با هوش مصنوعی
پیش‌بینی فوتبال با هوش مصنوعی

برخی از فناوری‌های محبوب هوش مصنوعی که در پیش‌بینی‌ مسابقات فوتبال از آن‌ها استفاده می‌شود عبارتند از Betegy، AccaStats، Football AI، PredictBet و Kickoff.ai.

این فناوری‌های هوش مصنوعی بر اساس استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی کار می‌کنند. داده‌های مربوط به تیم‌ها، از جمله عملکرد گذشته، رتبه‌بندی و آمار بازیکنان، و نتایج اخیر مسابقات فوتبال را به آن‌ها می‌دهید.

هوش مصنوعی هم با استفاده از این داده‌ها، احتمالات مختلف را بررسی کرده و به شما امکان می‌دهد تا خروجی داده‌ها برای پیش‌بینی فوتبال کمک بگیرید.

در طول سال‌های استفاده از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی فوتبال، بیشتر این فناوری‌ها دقت پیش‌بینی کمتر از 90% داشته‌اند. حال این سوال پیش می‌آید که آیا هوش مصنوعی واقعا می‌تواند در پیش‌بینی مسابقات فوتبال دقیق باشد؟

آیا هوش مصنوعی می‌تواند در پیش‌بینی مسابقات فوتبال دقیق باشد؟

یک مسابقه فوتبال تحت تاثیر عوامل مختلفی است که اکثر برنامه‌های هوش مصنوعی نمی‌توانند آن‌ها را پیش‌بینی کنند.

 همان‌طور که مشخص شد، هوش مصنوعی بر اساس داده‌هایی که به آن می‌دهید پیش‌بینی می‌کند، و برای این‌که نتایج پیش‌بینی آن دقیق باشد، بازی‌هایی مورد بررسی آن باید شامل فاکتورهای ثابتی باشد. از جمله این فاکتورها می‌توان به ثبات قدرت یک تیم در طول فصل و ثبات عملکرد بازیکنان و میزان تاثیرگذاری آن‌ها اشاره کرد.

به عنوان مثال تیم «منچسترسیتی» باید حداقل در 10 بازی گذشته روی یک روند ثابت حرکت کند، و میزان تاثیرگذاری و گلزنی‌های «ارلینگ هالند» هم در تیم یکنواخت باشد.

این ثبات و یکنواختی به هوش مصنوعی کمک می‌کند تا بتواند الگوی ثابتی برای پیش‌بینی استخراج کند. اما آیا این عوامل همیشه ثابت و یکنواخت هستند؟

خیر. در حوزه فوتبال، جزئیات فراوانی از حیطه کنترل هوش مصنوعی خارج است. هیچ چیزی در طول یک بازی 90 دقیقه‌ای قابل پیش‌بینی نیست. مثلا مصدومیت ناگهانی یک بازیکن یا افت روحی او ممکن است در عملکردش تاثیر بگذارد. یا حتی میزان وقت‌های تلف‌شده بازی ممکن است روند آن را تغییر دهد.

یا گاهی ناداوری یا اتفاقاتی عجیب مثل بارش ناگهانی باران یا برف باعث می‌شود تا عملکرد یک تیم مثل همیشه نباشد. یا حتی مربی ممکن است در میانه مسابقات تغییر سیستم دهد و فرمت تیم و جای بازیکنان را عوض کند.

این تغییرات باعث می‌شود تا در داده‌های آماری هوش مصنوعی تناقض ایجاد شود و این فناوری قدرت پیش‌بینی‌اش را از دست بدهد.

مگر این‌که یک فناوری هوش مصنوعی بسیار قدرتمند وجود داشته باشد که حتی بتواند این عوامل را پیش‌بینی کند که حتی در آن صورت هم قدرت پیش‌بینی آن همیشه کمتر از 100٪ خواهد بود.

 همچنین در تورنمنت‌های طولانی‌مدت مانند رویدادهای جام جهانی یا جام ملت‌های آسیا، هوش مصنوعی از دقت کمتری در نتایج برخوردار است. این عدم دقت به این دلیل است که هیچ داده ثابتی برای استفاده از هوش مصنوعی وجود ندارد و روحیه تیم‌ها نیز معمولا در طول این دوره بالاست. علاوه بر این، فناوری‌های هوش مصنوعی برای پیش‌بینی جام جهانی 2022 مورد استفاده قرار گرفتند و بیشتر آن‌ها دقتی کمتر از 67% داشتند.

تفاوت استفاده از یک تحلیل‌گر حرفه‌ای و هوش مصنوعی در پیش بینی مسابقات فوتبال

تحلیل‌گران حرفه‌ای در نحوه بررسی مسابقات و عوامل بالقوه‌ای که می‌توانند نتایج یک بازی را تغییر دهند، دقیق‌تر هستند. 

به عنوان مثال، یک تحلیل‌گر حرفه‌ای می‌تواند یک مسابقه فوتبال را از دیدگاه های مختلف براساس تعداد دفعاتی که هر دو تیم مقابل هم قرار گرفته‌اند و فرم اخیر تیم‌ها، ارزیابی‌اش را انجام دهد. همچنین، تحلیل‌گران حرفه‌ای بیشتر با اطلاعات، به‌روزرسانی‌های داخلی در مورد ترکیب تیم‌ها، روحیه تیمی و تاکتیک‌های مربیان آشنا هستند.

یک تحلیل‌گر حرفه‌ای می‌تواند تاثیر عوامل داوری، شرایط آب‌وهوایی و اوقات تلف‌شده مسابقه را بهتر از هوش مصنوعی بررسی کند. به خاطر همین ویژگی‌ها هنوز هم یک تحلیل‌گر یا آنالیزور حرفه‌ای در پیش‌بینی مسابقات از هوش مصنوعی عملکرد دقیق‌تری دارد.

ترفندهایی برای پیش‌بینی فوتبال با هوش مصنوعی

با توجه به نکاتی که گفته شد، اگر همچنان می‌خواهید از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی نتایج مسابقات فوتبال یورو 2024 استفاده کنید، باید این نکات مهم را در ذهن داشته باشید.

  • جمع‌آوری پیش‌بینی‌ها از بیش از یک هوش مصنوعی: در حال حاضر، تکیه بر پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی دشوار است و همیشه باید از بیش از یک ابزار برای پیش‌بینی استفاده کنید. هر فناوری هوش مصنوعی روش متفاوتی برای تجزیه‌وتحلیل نتایج دارد که ممکن است به شما در تصمیم‌گیری کمک کند.
  • محدودیت‌های ابزارهای هوش مصنوعی را بشناسید: همان‌طور که مشخص شد، هوش مصنوعی فقط بر اساس داده‌های تاریخی ارائه‌شده کار می‌کند. این باعث می‌شود که با در نظر گرفتن عوامل مختلفی که می‌تواند نتیجه مسابقه را تغییر دهد، گزینه‌های بسیار محدودی در پیش‌بینی مسابقات در چنته داشته باشد.
  • عاقلانه و مسئولانه پیش‌بینی کنید: اگر در مورد استفاده از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی‌های بازی خود مصمم هستید، باید آن‌قدر باهوش و آینده‌نگر باشید که ریسک شرط‌بندی و از دست دادن پول‌تان را با تکیه بر هوش مصنوعی به جان نخرید.

جمع‌بندی

همان‌طور که هوش مصنوعی به رشد روزانه خود ادامه می‌دهد، ممکن است به نقطه‌ای برسد که همه عوامل مختلف را در یک مسابقه یا تورنمنت آینده در نظر گرفته و نتیجه را به طور دقیق پیش‌بینی کند. با این وجود در حال حاضر، تحلیل‌گران حرفه‌ای بهتر هستند و بیشترین شانس را دارند که به شما در پیش‌بینی مسابقات فوتبال کمک کنند و شانس برنده شدن‌تان در مسابقات پیش‌بینی یورو 2024 را افزایش دهند.

مهران
مهران