هوش مصنوعی
شرکت مایکروسافت, شرکت متا, شرکت های هوش مصنوعی

همکاری مایکروسافت و متا برای گسترش هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

در ماه‌های اخیر، گام‌های قابل توجه در جهت نوآوری هوش مصنوعی برداشته شده و تخیل جمعی ما را با وعده تغییر شکل صنایع و نحوه کار، مجذوب کرده است. به همین دلیل شرکت‌ها از هیچ تلاشی برای گسترش هوش مصنوعی دست بردار نیستند.

در کنفرانس Microsoft Inspire، متا و مایکروسافت پشتیبانی از مدل‌های زبان بزرگ خانواده Llama 2 را در Azure و ویندوز اعلام کردند. Llama 2 طوری طراحی شده است که توسعه‌دهندگان و سازمان‌ها را قادر می‌سازد ابزارها و تجربیات مبتنی بر هوش مصنوعی مولد بسازند. متا و مایکروسافت تعهد خود را به دموکراتیزه کردن هوش مصنوعی و استفاده از مزایای آن دارند و باید از اینکه متا رویکردی باز را با Llama 2 در پیش گرفته است، هیجان زده باشیم.

گسترش هوش مصنوعی توسط مایکروسافت و متا

گسترش هوش مصنوعی
گسترش هوش مصنوعی توسط مایکروسافت و متا

مارک زاکربرگ نسخه تجاری مدل هوش مصنوعی خود را به صورت رایگان در دسترس قرار می‌دهد، در اقدامی که به استارتاپ‌ها فرصت میده تا با هزینه کمتر با ChatGPT و گوگل بارد رقابت کنند.

متا در وبلاگی با اشاره به مایکروسافت به عنوان “شریک مورد علاقه ما گفت که نسخه جدیدی از یک مدل زبان بزرگ متا (LLM) به نام Llama 2 توسط مایکروسافت از طریق سرویس ابری Azure توزیع می‌شود و بر روی سیستم عامل ویندوز اجرا می‌شود.” LLM‌ها زیربنای محصولات هوش مصنوعی مولد مانند چت‌بات ChatGPT هستند، اگرچه مالک ChatGPT هرگز LLM خود را به نام GPT-4 منبع باز، در دسترس دیگران قرار نداده است.

این مدل که قبلاً متا فقط برای انتخاب دانشگاهیان برای اهداف تحقیقاتی ارائه کرده بود، از طریق دانلود مستقیم و از طریق خدمات وب آمازون، Hugging Face و سایر ارائه دهندگان نیز در دسترس خواهد بود. زاکربرگ در یک پست فیسبوک نوشت:

متن باز باعث نوآوری می‌شود، زیرا به توسعه‌دهندگان بیشتری امکان می‌دهد از فناوری استفاده کنند. من معتقدم اگر اکوسیستم بازتر بود، پیشرفت بیشتری را کسب می‌کرد.

نظرات متفاوت در مورد گسترش هوش مصنوعی

با این حال، یکی از کارشناسان گفت که هوش مصنوعی منبع باز یک موضوع تفرقه‌انگیز است و برخی استدلال می‌کنند که سیستم‌های هوش مصنوعی نباید به طور گسترده در دسترس باشند. گسترش هوش مصنوعی می‌تواند خطرناک باشد.

دکتر اندرو روگویسکی، از مؤسسه هوش مصنوعی در دانشگاه Surrey، گفت: نظرات زیادی در مورد منبع باز بودن AI وجود دارد. افرادی هستند که فکر می‌کنند هوش مصنوعی باید برای همه قابل دسترسی باشد و هوش مصنوعی را دموکراتیک می‌کنند و افرادی هستند که معتقدند هوش مصنوعی باید مانند اسرار هسته‌ای پنهان بماند تا فناوری قدرتمند در دستان اشتباه قرار نگیرد.

در ماه آوریل، محققان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا یک ربات‌چت را که با استفاده از نسخه‌ای از اولین مدل Llama ساخته بودند، پس از تولید متن نامطلوب حذف کردند. اما مدیران متا می‌گویند که آنها معتقدند انتشار عمومی فناوری‌ها و گسترش هوش مصنوعی با استفاده از خرد جمعی برای شناسایی مشکلات و ایجاد انعطاف پذیری در سیستم‌ها، خطرات ایمنی را کاهش می‌دهد.

یکی از سخنگویان مایکروسافت در پاسخ به این سوال که چرا مایکروسافت از پیشنهادی که ممکن است ارزش OpenAI را کاهش دهد، پشتیبانی می‌کند، گفت که انتخاب توسعه‌دهندگان در انواع مدل‌هایی که استفاده می‌کنند به گسترش هوش مصنوعی به عنوان پلتفرم ابری کمک می‌کند.

برای متا، یک اکوسیستم منبع باز رو به رشد از فناوری هوش مصنوعی که با استفاده از مدل‌های آن ساخته شده است، می‌تواند برنامه‌های رقبا را برای کسب درآمد از فناوری اختصاصی خود متوقف کند، زیرا توسعه‌دهندگان می‌توانند از سیستم‌های منبع باز به همان اندازه قدرتمند به صورت رایگان استفاده کنند.

زاکربرگ در آوریل به سرمایه‌گذاران گفت، به‌عنوان یک شرکت رسانه‌های اجتماعی، متا باید از راه‌های موثر برای کاهش هزینه‌های زیرساختی و به حداکثر رساندن ایجاد ابزارهای جدید، مردم را به سمت سرویس‌های تبلیغاتی خود بکشاند. زاکربرگ ادامه داد: بر خلاف برخی از شرکت‌های دیگر در این فضا، ما یک سرویس رایانش ابری را نمی‌فروشیم بلکه سعی می‌کنیم زیرساخت‌های نرم‌افزاری متفاوتی را که در حال ساخت هستیم، اختصاصی نگه داریم. بنابراین می‌توانیم از پیشرفت‌هایی که دیگران انجام می‌دهند بهره ببریم.

نظر شما چیست؟ آیا گسترش هوش مصنوعی باعث پیشرفت این فناوری می‌شود یا ممکن است خطرناک باشد؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی