موراتی
شرکت OpenAI

با میرا موراتی، مدیر موقت OpenAI آشنا شوید

سرفصل‌های مقاله

میرا موراتی، مدیر عامل موقت شرکت OpenAI سالها توسعه و توزیع ChatGPT و DALL-E را مدیریت کرده است.

میرا موراتی سال‌ها در پشت صحنه OpenAI کار می‌کرد و بر توسعه و تحویل محصولات انقلابی مانند ChatGPT و DALL-E نظارت داشت. اکنون او به عنوان مدیر اجرایی موقت آن در کانون توجه قرار گرفته است.

خانم موراتی، 34 ساله، روز جمعه زمانی که هیئت مدیره شرکت هوش مصنوعی OpenAI، سم آلتمن، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی این شرکت را برکنار کرد، به مقام برتر در این شرکت برجسته ارتقا یافت. این شرکت گفت که خانم موراتی یک “مجموعه مهارت منحصر به فرد” دارد.

میرا موراتی، مدیر موقت OpenAI

هوش مصنوعی
میرا موراتی

اگرچه میرا موراتی از سال گذشته عنوان مدیر ارشد فناوری را به خود اختصاص داده است، کارمندان فعلی و سابق گفتند که خانم موراتی به عنوان رئیس عملیات شرکت فعالیت می‌کرد. او مطمئن شد که مهندسانش نسخه‌های ChatGPT را طبق برنامه توسعه داده‌اند. او همچنین روابط شرکت را با مایکروسافت، سرمایه گذار و شریکی که فناوری OpenAI را به کار گرفته است، مدیریت کرد و به شکل گیری سیاست هوش مصنوعی آن در واشنگتن و اروپا کمک کرد.

ساتیا نادلا، مدیر اجرایی مایکروسافت، در مقاله‌ای درباره او برای مجله تایم نوشت: «او نشان داده توانایی جمع آوری تیم‌هایی با تخصص فنی، زیرکی تجاری و قدردانی عمیق از اهمیت ماموریت دارد. در نتیجه، میرا به ساخت برخی از هیجان انگیزترین A.I‌ها کمک کرده است. فناوری‌هایی که تا به حال دیده‌ایم.»

خانم موراتی که در آلبانی متولد شده و در کانادا تحصیل کرده است، یک مهندس مکانیک است و به عنوان دانشجوی کارشناسی در کالج دارتموث یک ماشین مسابقه‌ای هیبریدی ساخته است. او در سال 2018 پس از مدتی از تسلا به OpenAI پیوست، جایی که او نقشی کلیدی در توسعه خودروی مدل X و Leap Motion، استارت‌آپی که یک سیستم محاسباتی برای ردیابی حرکات دست و انگشت توسعه داد، ایفا کرد.

میرا موراتی گفت که کارش در تسلا او را در معرض A.I قرار داد. و به او الهام بخشید تا به دنبال شغلی در آن زمینه بگردد. OpenAI او را به عنوان معاون کاربردی هوش مصنوعی خود استخدام کرد.

خانم موراتی در ماه اوت در جریان رویدادی که توسط Andreessen Horowitz، یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر دره سیلیکون برگزار شد، گفت: «من فکر می‌کنم اساساً اگر در حال ساختن هوش هستید، این یک واحد هسته‌ای در جهان است که بر همه‌چیز تأثیر می‌گذارد. “چه چیز دیگری برای انجام دادن، الهام بخش‌تر از بالا بردن و افزایش هوش جمعی بشریت وجود دارد؟”

OpenAI توسط گروهی از رهبران ارشد که شامل آقای آلتمن می‌شد، اداره می‌شد. گرگ براکمن، رئیس سابق آن؛ محققی که از بنیانگذاران شرکت نیز بوده است. خانم موراتی که یکی از اعضای تیم رهبری بود، تصمیمات تیم را در سراسر شرکت اجرا می‌کرد.

او مسئولیت هوش مصنوعی مولد تصویر، DALL-E، و تولیدکننده متن، ChatGPT را بر عهده گرفت که پس از معرفی در سال گذشته، صدها میلیون کاربر را به خود جذب کرد. همانطور که ChatGPT و DALL-E شروع به کار کردند، او در “نمایش روزانه”، تلویزیون بلومبرگ و در چندین کنفرانس ظاهر شد.

میرا موراتی سال گذشته به تروور نوح، مجری برنامه «دیلی شو» گفت: «این بسیار مهم است که مردم را همراهی کنیم، این فناوری‌ها را در آگاهی عمومی بیاوریم، اما به گونه‌ای که مسئولیت‌پذیر و ایمن باشد».

شما هم می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی