هوش مصنوعی
شرکت های هوش مصنوعی

اسپاتیفای موسیقی‌های ساخته‌شده با هوش مصنوعی را ممنوع نمی‌کند

سرفصل‌های مقاله

رئیس اسپاتیفای می‌گوید که برنامه‌ای برای ممنوعیت کامل محتوای ایجاد شده توسط هوش مصنوعی از این پلتفرم پخش موسیقی ندارد.

در اوایل سال جاری، اسپاتیفای آهنگی را منتشر کرد که شامل صداهای شبیه‌سازی شده توسط هوش مصنوعی از دو خواننده مشهور، Drake و The Weeknd بود.

«دنیل اک» رئیس اسپاتیفای به بی‌بی‌سی گفته که استفاده‌های معتبری از فناوری هوش مصنوعی در ساخت موسیقی وجود دارد، اما از هوش مصنوعی نباید برای جعل هویت هنرمندان بدون رضایت آن‌ها استفاده شود.

او همچنین گفت که استفاده از هوش مصنوعی در موسیقی احتمالا برای “سال‌های بسیار بسیار زیادی” مورد بحث خواهد بود.

اسپاتیفای مشکلی با هوش مصنوعی ندارد

اسپاتیفای
اسپاتیفای مشکلی با هوش مصنوعی ندارد

«دنیل اک» که به ندرت با رسانه‌ها صحبت می‌کند می‌گوید تاکنون سه طرز استفاده از هوش مصنوعی در صنعت موسیقی را مشاهده کرده است:

  • ابزارهایی مانند تنظیم خودکار (Auto Tune) که باعث بهبود صدای خواننده می‌شود که از نظر «اک» قابل قبول است.
  • ابزارهایی که صدای خوانندگان را تقلید می‌کند که از نظر او قابل قبول نیست
  • و نوع سوم جنجال‌برانگیزتری که در آن موسیقی تولیدشده توسط هوش مصنوعی به شکل واضحی از موسیقی هنرمندان دیگر تاثیر گرفته، اما جعل هویت آن‌ها محسوب نمی‌شود

وی در پاسخ به سوالی درباره چالشی که صنعت موسیقی درباره هوش مصنوعی با آن مواجه است، گفت: «چالش سختی خواهد بود.»

در حالی که هوش مصنوعی به هر شکلی در اسپاتیفای ممنوع نیست، اما این شرکت اجازه نمی‌دهد از محتوای این پلفترم برای آموزش یک مدل یادگیری ماشینی یا هوش مصنوعی استفاده شود تا بعدها بتواند با استفاده از این داده‌ها موسیقی تولید کند.

در عین حال هنرمندان نیز به طور فزاینده‌ای علیه استفاده از هوش مصنوعی در صنایع خلاق صحبت می‌کنند.

ماه گذشته «هوزیر» خواننده ایرلندی گفت که به دلیل تهدید هوش مصنوعی برای حرفه خود، اعتصاب خواهد کرد. او در گفتگویی اعلام کرد که مطمئن نیست هوش مصنوعی بتواند تعریف هنر حقیقی را برآورده کند.

نه «دریک» و نه The Weeknd از نسخه‌های شبیه‌سازی‌شده صدای‌شان که در آهنگ Heart on My Sleeve استفاده شده بود، آگاه نبودند. این آهنگ در ماه آوریل از Spotify و دیگر پلتفرم‌های پخش موسیقی حذف شد.

سازنده این قطعه سعی کرد ساخته‌اش را نامزد دریافت جایزه گرمی کند، اما درخواستش مورد تایید قرار نگرفت.

«اک» می‌گوید: «قابل تصور است که کسی آهنگی را آپلود و ادعا کند که مدوناست، حتی اگر این‌طور نباشد. ما در اسپاتیفای سعی می‌کنیم همه این موارد را تحت نظر قرار دهیم. ما تیم بزرگی داریم که دقیقا روی چنین مسائلی کار می‌کنند.»

در ماه می، «فایننشال تایمز» گزارش داد که هزاران آهنگ از اسپاتیفای پس از کشف استفاده از ربات‌ها برای افزایش مصنوعی ارقام مربوط به پخش خود حذف شده‌اند.

مهران
مهران