تسخیر جهان

آیا هوش مصنوعی جهان را تسخیر خواهد کرد؟

سرفصل‌های مقاله

از هنر گرفته تا ایمیل‌های تولید شده، هوش مصنوعی مولد در حال حاضر تأثیر عمیقی بر فرهنگ و جامعه ما دارد. تصاویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی، آهنگ‌های جدید با صدای دریک و همچنین تصویر واقع‌گرایانه پاپ فرانسیس در حال بازی بسکتبال، حالا در سراسر شبکه‌های اجتماعی انتشار پیدا کرده است.

در محل کار هم، کارمندان از هوش مصنوعی برای نوشتن گزارش و دانش آموزان از آن برای انجام تکالیف استفاده می‌کنند. اما هوش مصنوعی واقعا قرار است تمام دنیا را تسخیر کند؟

در ادامه نکات مهمی که باید در مورد A.I بدانید و اینکه چگونه ممکن است دنیایی که در 20 سال آینده قرار است در آن زندگی کنیم را شکل دهد، بحث می‌کنیم.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی
هوش‌مصنوعی چیست؟

در بحث‌های هوش مصنوعی، مردم اغلب ماشین‌های خطرناک را تصور می‌کنند که توانایی تسخیر جهان را دارند. در واقعیت، هوش‌مصنوعی پیش پا افتاده‌تر است. اصطلاح “هوش مصنوعی” به صورت کلی یعنی این‌که یک ماشین یا یک سیستم کامپیوتری بتواند نمایان‌گر هوش انسانی باشد.

وقتی از گوگل یا اپل مپ در تلفن خود بهره می‌برید، در واقع از یادگیری ماشینی استفاده می‌کنید که ساختمان‌ها را تشخیص می‌دهد و جریان ترافیک را درک می‌کند و مسیرهایی را توصیه می‌کند که شلوغی کمتری دارند.

A.I در تشخیص چهره، تصحیح خودکار، الگوریتم‌های جستجو، دستیارهای دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. اپل، گوگل، مایکروسافت، فیس‌بوک و حتی نتفلیکس از آن برای ارائه محصولاتی استفاده می‌کنند که با کاربران سازگار هستند و محتوای مرتبط را توصیه می‌کنند.

ChatGPT دقیقا چیست و چرا مهم است؟

در نوامبر 2022، ChatGPT توسط شرکت هوش مصنوعی OpenAI راه‌اندازی شد. ChatGPT یک هوش مصنوعی است که می‌تواند مکالمات متنی را با کاربران به گونه‌ای انجام دهد که گویی یک انسان با شما گفتگو می‌کند. مردم تا به حال بیشتر از ChatGPT برای نوشتن مقاله، پیش‌نویس ایمیل و دریافت مشاوره استفاده کرده‌اند. برنامه‌نویسان هم از آن برای تولید کد و دانش‌آموزان برای تقلب در امتحانات استفاده می‌کنند.

وقتی سؤالی را در ChatGPT تایپ می‌کنید، این فناوری با تجزیه سؤال شما به اجزای کوچک‌تر، تجزیه و تحلیل معانی آن، و بیرون ریختن رشته‌هایی از کلماتی که فکر می‌کند مرتبط هستند، جواب شما را می‌دهد. اما چرا مهم است؟

ChatGPT مهم است زیرا نشان دهنده پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه هوش مصنوعی است. می‌تواند با خودکار کردن کارهایی که انسان‌ها قبلاً انجام می‌دادند، به صرفه‌جویی در زمان و منابع کمک کند. اخیراً، مایکروسافت و گوگل ویژگی‌های جدیدی را اعلام کرده‌اند که از هوش مصنوعی مشابه ChatGPT پشتیبانی می‌کنند. موتور جستجوی بینگ مایکروسافت که بر اساس فناوری OpenAI ساخته شده است، اکنون می‌تواند به سوالات خاص پاسخ دهد و نتایج جستجو را خلاصه کند.

متا، آمازون و علی بابا هم همگی اعلام کرده‌اند که در حال کار بر روی ابزارهای هوش مصنوعی جدید هستند.

آیا هوش‌مصنوعی جایگزین ما در بازار کار می‌شود؟

هوش مصنوعی
آیا هوش‌مصنوعی جایگزین ما در بازار کار می‌شود؟

هوش مصنوعی به طور گسترده‌ جایگزین مشاغلی می‌شود که فاقد خلاقیت هستند. گزارش گلدمن ساکس تخمین می‌زند که A.I می‌تواند جایگزین 300 میلیون شغل تمام وقت شود. با این حال، میلیون‌ها شغل به ویژه در تجزیه و تحلیل داده‌ها، امنیت سایبری، یادگیری ماشینی و زمینه‌های علمی ایجاد می‌کند.

مشاغل زیادی وجود دارند که هوش مصنوعی در حال حاضر نمی‌تواند آنها را جایگزین کند. مشاغلی که به خلاقیت، تفکر انتقادی، هوش هیجانی یا دانش تخصصی نیاز دارند، احتمالا خطری از جانب A.I آنها را  تهدید نمی‌کند. هنوز مشکلات زیادی در رابطه با مدل‌های جدید هوش‌مصنوعی وجود دارد. آنها اغلب اشتباه کرده و اطلاعاتی نادرست یا گمراه کننده تولید می‌کنند.

البته هوش مصنوعی کاربردهای مثبت زیادی دارد. می‌تواند کیفیت نوشتار انسان را بهبود بخشد. همچنین پتانسیل کاهش خطای انسانی، تصمیم‌گیری سریع‌تر و به طور کلی بهبود زندگی و کارایی انسان را دارد. در واقع، کارگزاران املاک و مستغلات به CNN گفتند که ChatGPT با نوشتن لیست خانه‌ها و محاسبه پرداخت‌های وام مسکن و بازگشت سرمایه، ساعات کار آنها را کوتاه می‌کند.

طبق گفته مجمع جهانی اقتصاد، انتظار می‌رود نزدیک به 75 درصد از شرکت‌ها از هوش مصنوعی مولد استفاده کنند، پس مهم است که کارکنان یاد بگیرند که از A.I برای بهبود کار خود استفاده کنند.

آیا هوش مصنوعی جهان را تسخیر می‌کند؟

احتمال خیلی زیاد خیر. در سریال‌هایی مانند Black Mirror و در شبکه‌های اجتماعی، هوش مصنوعی اغلب خطرناک به تصویر کشیده می‌شود. در سال ۲۰۱۷، اخباری مبنی بر اینکه دو ربات‌چت فیسبوک، زبانی را برای برقراری ارتباط با یکدیگر اختراع کردند، منتشر شد و فیسبوک را مجبور به بستن پروژه کرد. ولی بعدا مشخص شد که، ربات‌چت‌ها از کوتاه نویسی استفاده می‌کردند و محققان به سادگی به آنها دستور دادند که به زبان انگلیسی مناسب ارتباط برقرار کنند.

هر چقدر هم که A.I واقعی به نظر برسد، خودآگاه نیست. در حال حاضر، هوش‌مصنوعی مولد فقط می‌تواند الگوهایی را که در زبان انسان مشاهده می‌کند تقلید کند و بعید است که تغییر کند. تهدید بزرگتر در این است که انسان چگونه هوش مصنوعی را می‌سازد.

نظر شما در مورد هوش مصنوعی چیست؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی با ChatGPT صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی