هوش مصنوعی

10 ترفند برای استفاده بهتر از سرویس هوش مصنوعی Midjourney

سرفصل‌های مقاله

بعد از فراگیری چت‌بات ChatGPT که توسط شرکت OpenAI توسعه داده شد، سرویس‌های هوش مصنوعی مولد از «نوشته» عبور کرده و به سمت توسعه ابزارهایی رفتند که می‌شد به وسیله آن تصویر ساخت. ابزار هوش مصنوعی Midjourney خیلی زود به یکی از محبوب‌ترین این سرویس‌ها تبدیل شد و کاربران آن، تصاویری را که با استفاده از خلاقیت این هوش مصنوعی ساخته بودند، در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند.

اساس کار Midjourney نیز مانند ChatGPT است، شما با وارد کردن دستور یا پرامپت خطاب به این سرویس، از آن می‌خواهید که دستورات شما را به تصویر تبدیل کند.

با انتشار جدیدترین نسخه هوش مصنوعی Midjourney در اردیبهشت امسال، حال می‌توان ترفندها و نکاتی را که برای استفاده بهتر از این سرویس وجود دارد را به اشتراک گذاشت.

10 ترفند جدید برای سرویس هوش مصنوعی Midjourney

Midjourney
سرویس هوش مصنوعی Midjourney

مختصر و مفید باشید

اولین ترفندی که قرار است برای استفاده از هوش مصنوعی Midjourney به شما بگوییم شاید واضح به نظر برسد، اما گفتنش خالی از لطف نیست!

ممکن است برخی از کاربران حرفه‌ای Midjourney را دیده باشید که پرامپت‌های 10000 حرفی خطاب به این هوش مصنوعی می‌نویسند. اما برای به دست آوردن بسیاری از خروجی‌های واقعا شگفت‌انگیز، بهتر است روی اختصار تمرکز کنید و نروید سراغ نوشتن دستورهای پیچیده.

با چند کلمه ساده شروع کنید. سپس عبارت‌ها را اضافه یا حذف و درخواست خود را تنظیم کنید. برای این‌که بفهمید هوش مصنوعی چگونه کلیدواژه‌های پرامپت شما را تفسیر می‌کند، باید با آزمون و خطا جلو بروید.

اگر پرامپت‌های اولیه‌تان طولانی و پر از کلمه باشد، تشخیص این‌که کدام‌یک از کلمات‌ شما به دریافت نتیجه دلخواه‌تان منجر شده دشوار خواهد بود.

اگر واقعا در مورد ارتقاء سطح مهارت‌های هوش مصنوعی Midjourney خود جدی هستید، برخی از کاربران پیشنهاد کرده‌اند که برای پیگیری پیشرفت خود یک دفترچه یادداشت داشته باشید و میزان نتیجه‌بخشی کلیدواژه‌ها و پرامپت‌های مختلف را در آن ثبت کنید.

به این ترتیب یک پرامپت را بارها و بارها تکرار نمی‌کنید.

از یک مولد پرامپت مربوط به Midjourney استفاده کنید

اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم که گاهی ممکن است دستور زبان ما یا دایره واژگان ما خیلی کاربردی یا وسیع نباشد.

این‌جاست که یک «مولد پرامپت» می‌تواند به کمک ما بیاید. مولد پرامپت یا Prompt Generatorها ابزارهایی هستند که به شما در انتخاب پرامپت‌های درست و کاربردی هنگام استفاده از سرویس‌های هوش مصنوعی مولد کمک می‌کنند.

ساده‌ترین راه این است که از خود زیگپ ZIGAP در این زمینه کمک بگیرید. کافی است از این دستیار هوش مصنوعی فارسی بخواهید تا به شما چند پرامپت مناسب برای استفاده از Midjourney معرفی کند.

استفاده از -Creative Tag را امتحان کنید

با افزودن Creative Tag به درخواست خود، می‌توانید Midjourney را به سمت خروجی تصاویر منحصربه‌فرد یا غیرعادی‌تر راهنمایی کنید.

برای مثال Creative Tag ممکن است باعث شد تا متوجه یک پالت رنگی زنده‌تر یا خلق یک طرح انتزاعی شوید. این بارش ایده به شما کمک می‌کند تا تصاویرتان «معمولی» نباشند و خاص‌تر شوند.

برای استفاده از این تگ کافی است در انتهای پرامپت خود تایپ کنید:

–Creative

استفاده از تگ Stylize

تگ stylize یا s، Midjourney را تشویق می‌کند تا به درخواست شما، آزادی خلاقیت بیشتری داشته باشد.

مقدار stylize از 0 تا 60000 متغیر است. هرچقدر عدد وارد شده توسط شما در این تگ بیشتر باشد، تصاویر دیوانه‌وارتری دریافت خواهید کرد و متوجه تغییرات جسورانه‌تری در نتایج خواهید شد.

در واقع هرقدر عدد شما بالاتر باشد، تصاویر انتزاعی‌تر خواهند شد.

برای استفاده از این تگ کافی است در انتهای پرامپت خود تایپ کنید:

–stylize 20000

از کلمات کلیدی منفی استفاده کنید

کلمات کلیدی منفی عباراتی هستند که نمی‌خواهید در تصویر شما ظاهر شوند. بسیاری از کاربران پیشرفته پیام‌های منفی در انتهای پرامپت خود اضافه می‌کنند تا تصاویر سنتی زیباتری ایجاد کنند.

مثلا اگر قصد دارید یک «اسب» زیبا و عادی با استفاده از هوش مصنوعی Midjourney رسم کنید، می‌توانید در انتهای پرامپت از تگ‌های زیر استفاده کنید:

-No ugly, deformed

با اضافه کردن این تگ‌ها، اسب مورد نظر شما نه زشت خواهد بود و نه تغییر شکل غیرعادی خواهد داشت.

استفاده از مولتی‌پرامپت

با اضافه کردن دو نقطه (::) می‌توانید به MidJourney بگویید که هر عبارت را جداگانه در نظر بگیرد.

این برای درخواست‌هایی که دارای عباراتی هستند که می‌توانند به اشتباه مرتبط یا جدا شوند عالی است. منظور کلماتی است که از دو بخش ظاهرا بی‌ربط تشکیل شده، اما ترکیب آن‌ها باهم معنا دار است.

مثلا Dragon fly در لغت یعنی اژدهای پرنده، اما در لغت به معنای «سنجاقک» است. یا Hot Dog به معنای سگ داغ نیست، به معنای نوعی سوسیس است.

اگر شما در دستورتان از عبارت Hot::Dog استفاده کنید، هوش مصنوعی Midjourney بهتر متوجه منظور شما می‌شود و می‌فهمد که منظور شما این‌جا نه یک غذای خوشمزه، که سگی است که احتمالا شعله‌ور شده.

به خواسته‌های خود وزن دهید

با استفاده مجدد از این روش دونقطه (::) می‌توانیم به عبارات خاصی در اعلان اهمیت کم و بیش بدهیم.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید تصویری از یک کوه برفی ایجاد کنید، شاید MidJourney برف زیادی به تصویر شما اضافه کند و در تصویرش خبری از صخره یا درخت نباشد.

در این حالت، می‌توانید وزن کوه را طوری تنظیم کنید که در آن «صخره» جلوه پررنگ‌تری نسبت به برف داشته باشد.

برای استفاده از این تگ کافی است در انتهای پرامپت خود تایپ کنید:

/imagine mountain::5 snow::1 rocks::2

برای برداشتن یک گام رو به جلو، می‌شود از کلیدواژه‌های منفی هم استفاده کرد.

مثلا اگر می‌خواهید بگویید خروجی تصویر خیلی قرمز شده، عبارت red::-0.5 را به پرامپت اضافه کنید.

  1. نسبت‌ها و ابعاد مختلف را امتحان کنید

با افزودن تگ  arدر انتهای فرمان خود، می‌توانید به هوش مصنوعی Midjourney بگویید که خروجی‌های شما باید در چه اندازه تصویری ظاهر شوند.

مثلا ما متوجه شدیم که عدد ar 16:9 برای خلق تصاویر مستطیل و عریض ایده‌آل است. همچنین می‌توانید از  عدد 2:3 برای نمای عمودی‌تر استفاده کنید. در آخرین نسخه Midjourney، دیگر محدودیتی برای استفاده از نسبت‌ها وجود ندارد.

Midjourney را شخصی کنید

اگر از این هوش مصنوعی استفاده کرده باشید، احتمالا متوجه حضور صدها کاربر دیگر شده‌اید که مدام در حال نوشتن پرامپت‌های خود هستند و این موضوع ممکن است باعث سرگیجه و حتی اضطراب شما برای نوشتن یک پرامپت درست و مفید شود.

میدجرنی برای این مشکل هم راه‌حل پیدا کرده و برای خلاصی از این شرایط کافی است با «بات» Midjourney یک پیغام خصوصی دهید. در Midjourney Discord، به سادگی روی Midjourney Bot در لیست اعضا کلیک و پیامی ارسال کنید.

این کار باعث می‌شود تا فضایی اختصاصی برای شما فراهم و فرایند تولید تصویر برای‌تان ساده‌تر شود. 

تنظیمات را درست کنید

اگر /settings را در Midjourney تایپ کنید، صفحه زیر برای‌تان باز می‌شود:

Capture 1تنظیم این تنظیمات براساس میل شما باعث می‌شود تا دیگر لازم نباشد تگ‌های مختلف به پرامپ خود اضافه کنید و بسیاری از ترجیحات‌تان را همین‌جا اضافه یا حذف کنید.

این امر در مورد تنظیم کیفیت یا سرعت تولید تصاویر شما نیز صدق می‌کند.

مهران
مهران