گوگل بارد

با 7 مورد از معایب گوگل بارد آشنا شوید

سرفصل‌های مقاله

استقبال عمومی از ابزار هوش مصنوعی گوگل بارد واقعا مثبت نبوده است. این چت‌بات گوگل دارای رابط کاربری دوستانه، پشتیبانی از ورودی صوتی و دسترسی به اینترنت است. با این حال وقتی صحبت از مهارت‌های مکالمه، دقت و سودمندی آن به میان می‌آید، معایب گوگل بارد پررنگ‌تر می‌شود.

اگر گوگل قصد دارد با رقبای گردن‌کلفتی نظیر ChatGPT و Bing Chat رقابت کند، باید روی رفع معایب گوگل بارد بیشتر وقت بگذارد.

ابزار هوش مصنوعی گوگل مزایای قابل توجهی دارد، اما معایب آن بیشتر از مزایایش است و گوگل بارد در بازار داغ رقابتی فعلی کار بسیار سختی در پیش دارد.

در این مطلب می‌خواهیم 7 مورد از معایب گوگل بارد را به شما معرفی کنیم تا متوجه شوید چرا گوگل بارد برای رقابت با ChatGPT کار بسیار سختی در پیش دارد.

معایب گوگل بارد

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی گوگل

زبان‌های محدود

یکی از معایب بزرگ گوگل بارد این است که فقط می‌تواند پرامپت‌های به زبان‌های انگلیسی، ژاپنی و کره‌ای را خوب فهمیده و به آن‌ها پاسخ دهد. 

این تعداد زبان واقعا محدود است، در نظر بگیرید که ChatGPT می‌تواند تقریبا همه زبان‌های اصلی، از جمله فرانسوی، اسپانیایی، عربی، فارسی و حتی اردو را درک کند. این گزینه‌ها OpenAI را برای کاربران در سراسر جهان بسیار قابل دسترس‌تر می‌کند.

وقتی از گوگل بارد به زبان‌های دیگر (مثلا چینی، اسپانیایی یا فرانسوی) سؤال می‌شود، کاملا پاسخ را رد می‌کند. بنابراین، در حالی که می‌توانید از ChatGPT برای یادگیری یک زبان استفاده کنید، با گوگل بارد حتی نمی‌توانید به زبان دیگری صحبت کنید!

پاسخ‌های کوتاه

مردم عاشق استفاده از چت‌بات‌ها برای تحقیق، نوشتن مقاله یا حتی مطالعه هستند. یک رویکرد رایج این است که یک چت‌بات پاسخی مفصل در مورد یک موضوع خاص بنویسد تا بتوانید جزئیات را برای یافتن اطلاعات ارزشمند مرور کنید. 

اما متاسفانه یکی دیگر از معایب گوگل بارد این است که زمانی که درخواست پاسخی طولانی‌تر از چندصد کلمه می‌کنید، بارد به مشکل برخورد می‌کند.

وقتی از بارد خواسته شد تا مقاله‌ای 1000 کلمه‌ای در مورد تاثیر «استیون هاوکینگ» بر دنیای علم بنویسد، بارد تنها چهار نکته را در فهرستی با اطلاعات کم برجسته کرد. بقیه متن مملو از جملات تکراری بود. به عنوان مثال، عبارت «او یک پیشگام واقعی در زمینه فیزیک بود» سه بار در متن تکرار شد.

جعل محتوا

بسیاری از چت‌بات‌ها تمایل به ساختن اطلاعات و بیرون کشیدن حقایق از ناکجاآباد دارند؛ رفتاری که به عنوان «توهم هوش مصنوعی» شناخته می‌شود. در حالی که تقریبا تمام چت‌بات‌ها در «برخی مواقع» با این مشکل دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، یکی از معایب گوگل بارد این است که بیشتر از هر جایگزین دیگری در بازار قربانی این موضوع می‌شود.

وقتی از بارد خواسته شد مقاله مختصری در مورد این‌که چرا آیفون‌ها بهتر از گوشی‌های اندرویدی هستند بنویسد، اظهارات مشکوکی بیان کرد. به عنوان مثال، بارد اشاره کرد که آیفون‌ها برای بازی بهترند و عمر باتری بیشتری نسبت به هر گوشی اندرویدی دارند.

اینها اظهارات بسیار اغراق‌آمیز است، با توجه به این‌که اکثر گوشی‌های اندرویدی می‌توانند عملکردی عالی در حوزه بازی و باتری را با هزینه کمتری به کاربران خود ارائه دهند. گوگل بارد حتی روی عقیده‌اش نسبت آیفون تعصب داشت و قویا گفت که مزایای داشتن یک آیفون به‌مراتب بیشتر از معایب آن است.

دسترسی ناقص به اینترنت

استفاده از Bard کاملا رایگان است و این ابزار هوش مصنوعی همیشه به اینترنت متصل است. هر زمان که لازم باشد، گوگل بارد می‌تواند به وب دسترسی داشته باشد تا منابع و سایر اطلاعات لازم را برای پاسخ‌های خود جمع‌آوری کند.

 این یک ویژگی عالی است با توجه به این‌که OpenAI برای دسترسی به اینترنت از شما 20 دلار هزینه اشتراک ماهانه می‌گیرد.

با این حال، این ویژگی می‌تواند به یکی از معایب گوگل بارد تبدیل شود، زیرا بارد اغلب اطلاعات نادرست و ناقص ارائه می‌دهد. به عنوان مثال اگر از بارد بخواهید اخبار امروز را برای شما جمع‌آوری کند، اغلب رویدادها و نکات مهم را از دست می‌دهد. اگر می‌خواهید گوگل بارد منابع خاصی را در پاسخ‌های خود بگنجاند، باید پرامپت‌های بسیار دقیقی به آن بدهید.

درک ‌زمینه (کانتکست)

بارد به طرز شگفت‌آوری در درک و اجرای پرامپت‌ها بد است! این تنها چیزی است که یک چت‌بات باید در انجامش خوب باشد! همچنین در مورد نگه داشتن و درک زمینه در مکالمات طولانی‌تر ناکام است.

گوگل می‌گوید که این محدودیت عمدی است، اما این ادعا هم ضعف آن را توجیه نمی‌کند. برای دریافت خروجی دل‌خواه، باید به جای یک پرامپت، چند دستور به بارد بدهید.

به عنوان مثال وقتی از بارد خواسته شد یک مقدمه 100 کلمه‌ای در مورد یک موضوع ساخته شده بنویسد، بارد با اطمینان پاسخی 300 کلمه‌ای ارائه کرد. 

وقتی از آن خواسته می شد که آن را به 100 کلمه کاهش دهد، گاهی اوقات برعکس عمل می‌کرد و تعداد کلمات را افزایش می‌داد یا آن را به 50 کلمه کاهش می‌داد. Bard اغلب به طور کامل قصد کاربر را نادیده می‌گیرد و نشان می‌دهد که در درک زمینه بد است.

موضوعات چت

ChatGPT به شما امکان می‌دهد تا موضوعات چت خود را مشاهده، حذف یا حتی با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. بارد این ویژگی را ندارد و از بسیاری جهات عملکرد چت‌بات را محدود می‌کند. اگر می‌خواهید یک چت جدید شروع کنید و یک زمینه جدید بسازید، باید روی Reset Chat کلیک و از ابتدا شروع کنید.

این عیب باعث شده تا گوگل بارد کاملا فرار باشد. اگر تصادفا چت را ببندید، تمام پیشرفت‌های شما مانند بازی‌ای که Save نشده باشد از بین می‌رود.

البته می‌توانید با کلیک بر روی Bard Activity تاریخ‌چه درخواست خود را بررسی کنید، اما این فقط دستورات را به شما نشان می‌دهد و راهی برای بازیابی پاسخ‌ها جلوی شما نمی‌گذارد.

خلاصه‌سازی متن

از آن‌جایی که هوش مصنوعی در درک زمینه آن‌قدر خوب نیست و تمایل دارد با پاسخ‌های طولانی‌تر دست‌وپنجه نرم کند، یکی دیگر از معایب گوگل بارد این است که در خلاصه کردن متون طولانی‌تر هم مشکل دارد. گاهی اوقات یا متن را تا حدی خلاصه می‌کند که اطلاعات با ارزش بسیار کمی از آن باقی می‌ماند.

 در موارد دیگر، عنوان‌های جدیدی ایجاد می‌کند، اطلاعات غیرضروری به متن اضافه می‌کند یا پاسخی طولانی‌تر از متن اصلی ارائه می‌دهد.

وقتی از بارد خواسته شد یک مقاله ویکی‌پدیا را که حول «دوره ادو» در تاریخ ژاپن می‌چرخد، خلاصه کند، همه چیز را بیش از حد ساده کرد. بارد تمام اطلاعات مربوط به فلسفه، دین و آثار هنری زیبای خلق‌شده در آن دوره را کلا حذف کرد.

مسلمً خلاصه کردن چنان متنی دشوار بود، اما ChatGPT در اولین تلاش کار بسیار بهتری انجام داد. ChatGPT به جای تکیه بر نقاط بولت‌وار، از سرفصل‌ها استفاده و توضیحاتی را برای هر بخش با جزئیات سخاوت‌مندانه‌ای ارائه کرد.

مهران
مهران