ایلان ماسک

ایلان ماسک صاحب دامین AI.com شد

سرفصل‌های مقاله

دامنه AI.com قبلاً متعلق به OpenAI بود، اما به نوعی اکنون صفحه فرود برای سرمایه‌گذاری هوش مصنوعی ایلان ماسک است.

در آخرین فصل از حماسه ایلان ماسک برای تسخیر جهان با شرکت‌هایی که به نام حرف X نامگذاری شده‌اند، این سرمایه‌دار میلیاردر به تازگی آدرس اینترنتی مورد علاقه خود AI.com را به دست آورده است.

البته دلیل انتقال دامنه از OpenAI به X.ai نامشخص است. ممکن است OpenAI تصمیم گرفته باشد از برند AI.com در بلندمدت استفاده نکند یا صرفا آن را برای سود در یک معامله خصوصی فروخته باشد.

خرید دامنه AI.com توسط ایلان ماسک

ایلان ماسک
خرید دامنه AI.com توسط ایلان ماسک

بنابر گزارشات وبسایت TechCrunch، این یک تغییر بزرگ در سیلیکون‌ولی است، زیرا این URL قبلاً متعلق به شرکت هوش مصنوعی OpenAI بود، شرکتی که مالک چت‌بات بسیار محبوب ChatGPT است. AI.com اکنون به X.ai هدایت می‌شود و طبق گفته Way Back Machine، این وب‌سایت حداقل تا 29 جولای در دست OpenAI بود که در آن زمان عملیاتی نبود اما همچنان نماد شرکت را داشت و در عین حال کاربران را نیز به صفحه اصلی ChatGPT هدایت می‌کرد.

طبق گزارش Mashable، شرکت OpenAI در فوریه امسال AI.com را خریداری کرد، و با توجه به نادر بودن URL‌های دو کاراکتری، احتمالاً این دامنه به قیمت میلیون‌ها دلار خریداری شده است.

X.ai صفحه اصلی xAI است، یک شرکت نوپا – جدا از شرکت X خود ماسک – که به دنبال “درک جهان” طبق صفحه اصلی خود است. این شرکت به طور خاص به دنبال کسب درآمد از طریق هوش مصنوعی مولد است که طی چند ماه گذشته دنیا را تحت تأثیر قرار داده است. xAI توسط ماسک در 9 مارس 2023 تأسیس شد و چهار ماه بعد در 12 جولای 2023 از طریق توییتر به طور عمومی اعلام شد.

ایلان ماسک استخدام‌های قابل توجهی هم انجام داده است. مدیر اجرایی این شرکت ایلیا سوتسکور، مدیر تحقیقات سابق OpenAI است. دیگر استخدام‌های کلیدی شامل ایگور بابوشکین و مانوئل کرویس است که روی پروژه DeepMind گوگل کار می‌کردند.

این نکته را هم باید در نظر داشت که OpenAI از طریق مدل‌های هوش مصنوعی مانند DALL-E و ChatGPT مورد توجه قرار گرفت، نه یک وب‌سایت. X.ai نیز برای استفاده کامل از پتانسیل برندسازی AI.com باید پیشرفت معناداری در هوش مصنوعی نشان دهد.

ماسک می‌خواست همه‌چیز را با xAI ادغام کند و طبق گزارش‌ها، سرمایه‌گذاری زیادی روی استعدادهای برتر OpenAI و گوگل انجام داده است. هدف ماسک از xAI این است که یک هوش مصنوعی ایجاد کند که در استدلال ریاضی ماهر باشد، چیزی که به نظر می‌رسد در ChatGPT وجود ندارد.

با این حال، شیفتگی ماسک به هوش مصنوعی چیز جدیدی نیست. مالک توییتر در واقع OpenAI را در سال 2015 تأسیس کرد اما در سال 2018 به دلیل اختلاف نظر با مدیرعامل آن، هیئت مدیره را ترک کرد. ماسک در مصاحبه‌ای با CNBC دلیل وجود OpenAI را اعتبار خود دانست و ادعا کرد که این نام را او به دست آورده و 50 میلیون دلار در این شرکت سرمایه گذاری کرده است.

اخیراً، ماسک از طریق مدیر عامل جدید پلتفرم توییتر (X)، لیندا یاکارینو، اعلام کرد که X به نحوی از هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کند. خرید AI.com ارزش نمادین و عملی دارد، به معنای واقعی کلمه X.ai را به عنوان مترادف با خود کلمه هوش مصنوعی در تاریخچه اینترنت ثبت می‌کند.

دستیار هوش مصنوعی ایرانی Zigap با پشتیبانی همزمان از زبان‌های انگلیسی و فارسی، به کاربران در تولید انواع محتوا، یادگیری و آموزش، حل مسائل و رفع اشکالات کمک می‌کند. با استفاده از اپلیکیشن زیگپ می‌توان آموخت، سرگرم شد، محتوای جدی تولید کرد و در زمینه کار و امور روزمره از آن کمک گرفت. زیگپ با اتصال به موتور هوش مصنوعی ChatGPT و لئوناردو در حال حاضر و سایر دستیارهای هوش مصنوعی در آینده نزدیک، می‌خواهد تجربه‌ای آسان و خوشایند از هم‌زیستی با هوش مصنوعی را برای کاربران ایرانی فراهم کند.

نوید رضایی
نوید رضایی