تحقیقات

بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای تحقیقات دانشگاهی

سرفصل‌های مقاله
آینده تحقیقات دانشگاهی احتمالاً با مدل‌های زبان هوش مصنوعی مانند ChatGPT تغییر خواهد کرد.

مشتاق بلال، محقق فوق دکتری در دانشگاه دانمارک، اخیراً در توییتی نوشت: “ChatGPT آینده تحقیقات آکادمیک را تغییر خواهد داد. اما اکثر دانشگاهیان نمی‌دانند چگونه از آن به طور هوشمندانه استفاده کنند.

دانشگاه و هوش مصنوعی به طور گسترده‌ای در حال ادغام شدن هستند و با ادامه پیشرفت هوش مصنوعی، این احتمال وجود دارد که دانشگاهیان به پذیرش پتانسیل آن ادامه دهند.

هوش مصنوعی (AI) این پتانسیل را دارد که تحقیقات علمی، بازاریابی و سایر انواع تحقیقات را متحول کند و جمع‌آوری استناد و اطلاعات را بسیار آسان‌تر کند. با ابزارهای هوش مصنوعی قدرتمندی که در اختیار دارند، محققان از همه اقشار از هوش مصنوعی برای اسکن مجموعه داده‌های بزرگ، تقویت ارتباطات و جمع‌آوری اطلاعات بین تیم‌ها و حتی بهبود نوشتارشان استفاده می‌کنند و انتشار یافته‌هایشان را آسان‌تر می‌کنند. در این پست، ما شما را با انتخاب های خود برای بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای تحقیق آشنا می‌کنیم.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

بلال به یورونیوز گفت: دو دسته در دانشگاه وجود دارد. اولی، نخستین پذیرندگان هوش مصنوعی و دومی اساتید و دانشگاهیان هستند که فکر می‌کنند هوش مصنوعی یکپارچگی دانشگاه را خراب می‌کند. این استاد پاکستانی الاصل معتقد است که اگر به طور سنجیده از مدل‌های زبان هوش مصنوعی استفاده شود، می‌تواند به دموکراتیک شدن آموزش کمک کند و حتی جای خود را به دانش بیشتر بدهد.

بسیاری از کارشناسان اشاره کرده‌اند که دقت و کیفیت خروجی تولید شده توسط مدل‌های زبانی مانند ChatGPT قابل اعتماد نیست. متن تولید شده گاهی اوقات می‌تواند مغرضانه، محدود یا نادرست باشد. اما بلال می‌گوید که درک این محدودیت‌ها، همراه با رویکرد درست، می‌تواند باعث شود مدل‌های زبانی کار باکیفیتی زیادی به‌ویژه برای دانشگاه انجام دهند

البته ChatGPT تنها یکی از برنامه‌های مجهز به هوش مصنوعی است که می‌توانید برای نوشتن تحقیقات دانشگاهی استفاده کنید. در ادامه سایر نرم‌افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای کمک به تلاش‌های تحصیلی شما که توسط بلال انتخاب شده را معرفی می‌کنیم.

ابزارهای هوش مصنوعی برای تحقیقات دانشگاهی

تحقیقات دانشگاهی
هوش مصنوعی برای تحقیقات دانشگاهی

Consensus

به گفته خود بلال: “اگر ChatGPT و گوگل Scholar با هم ازدواج کنند، فرزند آنها Consensus خواهد بود. یک موتور جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی برای تحقیقات دانشگاهی. Consensus شبیه اکثر موتورهای جستجو است، اما چیزی که آن را متمایز می‌کند این است که شما سؤالات بله/خیر می‌پرسید، که با اطلاعات جامعه دانشگاهی به آنها پاسخ می‌دهد.

کاربران همچنین می‌توانند از آن در مورد رابطه بین مفاهیم و در مورد علت و معلول چیزی بپرسند. به عنوان مثال: آیا مهاجرت اقتصاد را بهبود می‌بخشد؟ Consensus به این سؤال پاسخ می‌دهد که اکثر مطالعات نشان داده‌اند که مهاجرت عموماً اقتصاد را بهبود می‌بخشد و فهرستی از مقالات دانشگاهی که برای رسیدن به آن استفاده می‌کرد و در نهایت خلاصه‌ای از مقالات برتر را به اشتراک می‌گذارد.

این موتور جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی تنها برای پاسخگویی به شش موضوع مجهز است: اقتصاد، خواب، سیاست اجتماعی، پزشکی، مکمل‌های سلامت روان و سلامت.

Elicit.org

Elicit، یک دستیار تحقیق هوش مصنوعی است که به گفته بنیانگذاران آن، از مدل‌های زبانی برای پاسخ به سوالات استفاده می‌کند. با این حال، دانش آن صرفاً مبتنی بر تحقیق است و «مکالمات هوشمند» و طوفان فکری را با یک منبع بسیار آگاه و تأیید شده امکان‌پذیر می‌کند.

این نرم‌افزار همچنین می‌تواند مقالات مرتبط را بدون تطابق کامل کلمات کلیدی پیدا کند، آنها را خلاصه و اطلاعات کلیدی را استخراج کند.

Scite.ai

اگرچه مدل‌های زبانی مانند ChatGPT برای اشتباه عمدی طراحی نشده‌اند، اما ثابت شده است که می‌توانند متنی را تولید کنند که بر اساس اطلاعات واقعی نیست و شامل نقل‌قول‌های جعلی به مقالاتی باشد که وجود ندارند.

اما یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی وجود دارد که به شما استنادهایی به مقالات منتشر شده واقعی می‌دهد، Scite. بلال می‌گوید: Scite یکی از موارد مورد علاقه من برای بهبود گردش کار است. اگر قرار بود هر سمیناری در مورد نویسندگی تدریس کنم، نحوه استفاده از این برنامه را آموزش می‌دادم.

مشابه Elicit، پس از پرسیدن سوال، Scite پاسخ‌هایی را با فهرستی دقیق از تمام مقالات ذکر شده در پاسخ ارائه می‌دهد.

Research Rabbit

بلال در توییتی نوشت: “Research Rabbit ابزاری باورنکردنی است که تحقیقات شما را به سرعت دنبال می‌کند. بهترین بخش آن هم رایگان بودن است. اما اکثر دانشگاهیان در مورد آن نمی‌دانند.

Research Rabbit اجازه می‌دهد مقالات آکادمیک را به “مجموعه‌ها” اضافه کنید. این مجموعه‌ها به نرم‌افزار اجازه می‌دهند در مورد علایق کاربر بیاموزند و توصیه‌های مرتبط جدیدی را ارائه می‌دهند.

خرگوش پژوهشگر، همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند کار یک موضوع یا نویسنده واحد را دنبال کنند و عمیق‌تر در تحقیق خود غوطه‌ور شوند.

ChatPDF

ChatPDF یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی است که خواندن و تجزیه و تحلیل مقالات مجلات را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. بلال می‌گوید: «این ابزار شبیهChatGPT است، اما برای مقالات تحقیقاتی.

کاربران ابتدا PDF مقاله پژوهشی را در نرم افزار هوش مصنوعی آپلود می‌کنند و سپس شروع به پرسیدن سوالات می‌کنند. این برنامه خلاصه کوتاهی از مقاله تهیه می‌کند و نمونه‌هایی از سوالات را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که می‌تواند بر اساس مقاله کامل به آنها پاسخ دهد.

امیدواریم این ابزارهای هوش مصنوعی برای شما مفید باشند و از آنها برای تحقیقات دانشگاهی استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی