هوش مصنوعی
ایلان ماسک

ایلان ماسک چت‌بات هوش مصنوعی Grok را راه‌اندازی کرد + ویدیو

سرفصل‌های مقاله

ایلان ماسک از چت‌بات جدید خود رونمایی کرد. هزینه Grok در X Premium Plus ماهانه ۱۶ دلار است. اما در حال حاضر تنها به تعداد محدودی از کاربران در ایالات متحده ارائه می‌شود.

ایلان ماسک و استارت‌آپ xAI هوش مصنوعی  Grok را منتشر کردند که یک ربات‌چت هوش مصنوعی است که ظاهراً می‌تواند از ChatGPT در چندین آزمایش آکادمیک بهتر عمل کند.

ماسک و xAI در پستی در X (توئیتر سابق) توضیح دادند که انگیزه ساخت Grok ایجاد ابزارهای هوش مصنوعی مجهز برای کمک به بشریت از طریق توانمندسازی تحقیق و نوآوری است.

رونمایی از چت‌بات هوش مصنوعی Grok

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی Grok

ماسک و تیم xAI گفتند یک مزیت منحصربه‌فرد و اساسی که Grok دارد این است که از طریق پلتفرم X اطلاعات لحظه‌ای از جهان دارد. همچنین به سؤالات تند که توسط اکثر سیستم‌های هوش مصنوعی رد می‌شوند، پاسخ می‌دهد. “گروک برای پاسخ دادن به سوالات با کمی شوخ طبعی طراحی شده است و دارای رگه‌های سرکش است، بنابراین اگر از طنز متنفرید، لطفا از آن استفاده نکنید.

بر اساس داده‌های به اشتراک‌گذاشته‌شده توسط xAI، موتور نیروبخش Grok در چندین آزمون آکادمیک در ریاضیات و کدنویسی مورد ارزیابی قرار گرفت و در تمام تست‌ها بهتر از ChatGPT-3.5 عمل کرد. با این حال، در هیچ یک از آزمایش‌ها از پیشرفته‌ترین نسخه OpenAI، GPT-4 بهتر عمل نکرد.

ماسک و xAI می‌گویند:

Grok تنها از مدل‌هایی ضعیف‌تر است که با مقدار قابل‌توجهی داده‌های آموزشی و منابع محاسباتی مانند GPT-4 آموزش دیده‌اند. این نشان دهنده پیشرفت سریع ما در xAI در آموزش LLM با کارایی استثنایی است.

استارت آپ هوش مصنوعی اشاره کرد که Grok در X Premium Plus با قیمت 16 دلار در ماه قابل دسترسی خواهد بود. اما در حال حاضر تنها به تعداد محدودی از کاربران در ایالات متحده ارائه می‌شود. xAI خاطرنشان کرد که این چت‌بات همچنان یک “محصول بتا و بسیار زودرس” است که باید هفته به هفته بهبود پیدا کند.

تیم xAI گفت که آنها همچنین اقدامات ایمنی بیشتری را در طول زمان برای اطمینان از عدم استفاده مخرب از Grok اجرا خواهند کرد: ما بر این باوریم که هوش مصنوعی دارای پتانسیل بسیار زیادی برای کمک به ارزش علمی و اقتصادی جامعه است، بنابراین در جهت ایجاد تدابیر مطمئن در برابر استفاده مخرب کار خواهیم کرد.

xAI افزود: «ما معتقدیم که تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که هوش مصنوعی یک نیروی خوب باقی می‌ماند. راه‌اندازی Grok توسط این استارتاپ هوش مصنوعی هشت ماه پس از تاسیس شرکت ماسک در ماه مارس انجام شد.

شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی