کارمندان
ربات‌های هوش مصنوعی

کارمندان در محل کار به طور مخفیانه از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند

سرفصل‌های مقاله

برخی از کارفرمایان به طور ضمنی یا آشکارا دسترسی به ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT را ممنوع می‌کنند. اما کارمندان که این ابزارها را دوست دارند، در حال یافتن راه‌هایی برای دور زدن محتاطانه این ممنوعیت هستند!

از زمانی که شرکت OpenAI چت‌بات ChatGPT را در نوامبر 2022 راه‌اندازی کرد، شرکت‌ها تلاش کردند تا استفاده از آن در محل کار را تحت کنترل نگه دارند.

«سایمون جانسون» رئیس گروه اقتصاد و مدیریت جهانی در دانشکده مدیریت اسلون MIT، می‌گوید: «بسیاری از سازمان‌ها نگران لو رفتن داده‌های‌شان هستند؛ چرا که الگوریتم‌های OpenAI نه تنها به طور ناخواسته از اطلاعات حساس این شرکت‌ها برای آموزش خود استفاده می‌کنند، بلکه به طور بالقوه اسرار شرکت‌ها را در اختیار رقبا نیز قرار می‌دهند.»

با این حال بسیاری از کارمندان این فناوری را دوست داشته و حتی به آن وابسته هستند. بسیار از کارمندان در حال حاضر به دنبال آموزش هوش مصنوعی هستند.

کارمندان و استفاده مخفیانه از هوش مصنوعی

کارمندان
کارمندان و استفاده مخفیانه از هوش مصنوعی

«برایان هنکاک» از بنیان‌گذاران شرکت McKinsey & Co می‌گوید: «این‌ها ابزارهایی کاربردی هستند که زندگی را آسان‌تر می‌کنند، مثلا به جای جستجوی چندین منبع برای یافتن یک خط‌مشی سازمانی مبهم، ChatGPT می‌تواند اولین پیش‌نویس مفید را در چند لحظه ارائه دهد و محتوا را تجمیع کند. این ابزارهای هوش مصنوعی همچنین می‌توانند به وظایف فنی، مانند کدنویسی، و تکمیل وظایف معمولی که بار کاری و برنامه‌ریزی کارمندان را کاهش می‌دهد، کمک کنند.»

کارمندی به نام «مت» و همکارش که مشاوران تجاری شرکتی مستقر در برلین هستند، از اولین کسانی بودند که در محل کارشان ChatGPT را تنها چند هفته بعد از انتشار آن کشف کردند.

«مت» می‌گوید این چت‌بات هوش مصنوعی یک‌شبه روال کاری آن‌ها را تغییر داده است: «مانند کشف یک کد تقلب در بازی‌های ویدیویی بود. من از ChatGPT یک سوال واقعا فنی درباره پایان‌نامه دکتری خود پرسیدم و پاسخی ارائه داد که هیچ‌کس نمی‌تواند بدون مشورت با افراد بسیار متخصص آن را پیدا کند. همان‌جا فهمیدم که این ابزار بازی را عوض خواهد کرد.»

کارهای طوفانی روزمره در محیط پرشتاب کاری «مت» – مانند تحقیق در مورد موضوعات علمی، جمع‌آوری منابع و ارائه پروپوزال‌های کامل به مشتریان – ناگهان تبدیل به یک نسیم شد. 

تنها نکته این بود: مت و همکارش مجبور بودند استفاده از ChatGPT را کاملا محرمانه نگه دارند. آ‌ن‌ها به طور مخفیانه به این ابزار دسترسی داشتند، بیشتر در روزهای دورکاری.

او می‌گوید: «ما یک مزیت رقابتی قابل توجهی در برابر همکاران‌مان داشتیم؛ خروجی ما بسیار سریع‌تر بود و آن‌ها نمی‌توانستند درک کنند که چگونه؟ مدیر ما بسیار تحت تاثیر قرار گرفت و در مورد عملکرد ما با مدیریت ارشد صحبت کرد.»

چه فناوری هوش مصنوعی صراحتا ممنوع باشد، یا به شدت مورد انتقاد قرار گیرد یا روی ضعف برخی از کارمندان پوشش بگذارد، به‌هرحال برخی از کارمندان در جستجوی راه‌هایی برای ادامه استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی هستند.

 این فناوری به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل شدن به یک راه دررو برای کارمندان است: در یک مطالعه که در فوریه 2023 توسط شبکه اجتماعی حرفه‌ای Fishbowl انجام شد، 68% از 5067 پاسخ‌دهنده که از هوش مصنوعی در محل کار استفاده می‌کردند، گفتند که استفاده از آن را به روسای خود فاش نمی‌کنند.

حتی در مواردی که استفاده از هوش مصنوعی در محیط کار ممنوع نیست، کارمندان ممکن است همچنان بخواهند استفاده خود از هوش مصنوعی را از دید همتایان خود مخفی نگه داشته یا میزان آن را لو ندهند. 

جانسون می‌گوید: «ما هنوز هنجارهایی در مورد هوش مصنوعی ایجاد نکرده‌ایم؛ در ابتدا به نظر می‌رسد که اگر این ابزار بسیاری از وظایف شما را انجام می‌دهد، ناخودآگاه خواهید پذیرفت که واقعا در کارتان خوب نیستید. بنابراین طبیعی است که مردم بخواهند آن را پنهان کنند.»

در نتیجه، انجمن‌هایی برای کارمندان شکل خواهد گرفت تا آن‌ها در مورد استراتژی‌های استفاده از هوش مصنوعی در محیط کار، با یکدیگر تبادل نظر کنند.

در شبکه‌های اجتماعی مانند Reddit، بسیاری از مردم به دنبال روش‌هایی برای دور زدن مخفیانه ممنوعیت‌های محل کار هستند، چه از طریق راه‌حل‌های با تکنولوژی بالا (ادغام ChatGPT در یک برنامه بومی که به عنوان ابزار محل کار پنهان شده است) یا راه‌حل‌های ابتدایی برای استفاده مبهم (افزودن یک صفحه حریم خصوصی، یا دسترسی مخفیانه به فناوری روی تلفن شخصی آن‌ها روی میزشان).

و تعداد فزاینده‌ای از کارمندانی که به هوش مصنوعی وابسته شده‌اند، ممکن است مجبور شوند به دنبال راه‌هایی برای دوری از جلب توجه باشند. 

بر اساس نظرسنجی BlackBerry در آگوست 2023 از 2000 تصمیم‌گیرنده جهانی حوزه فناوری اطلاعات، 75% آن‌ها در حال حاضر در حال بررسی یا اجرای ممنوعیت‌های ChatGPT و دیگر برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی در محل کار هستند و 61% گفته‌اند که این اقدامات درازمدت یا دائمی خواهد بود.

در حالی‌که این ممنوعیت‌ها ممکن است به شرکت‌ها کمک کند اطلاعات حساس را از دست افراد ناخلف دور نگه دارند، هنکاک می‌گوید دور نگه داشتن هوش مصنوعی مولد از کارمندان، به‌ویژه در مدت طولانی‌مدت، می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. 

او می‌گوید: «ابزارهای هوش مصنوعی قرار است به بخشی از تجربه کاری کارمندان تبدیل شوند، بنابراین محدود کردن دسترسی به آن‌ها بدون ارائه چشم‌اندازی از زمان و نحوه استفاده از آن‌ها می‌تواند باعث ناامیدی شود. و البته می‌تواند کارمندان را به این فکر بی‌اندازد که به شرکتی کوچ کنند که بشود در آن از این ابزارها استفاده کرد.»

«مت» در پیدا کردن یک راه‌حل هوشمندانه، یک قدم جلوتر است. او و همکارش به طور مخفیانه از پلتفرم موتور جستجوی Perplexity استفاده می‌کنند.

همانند ChatGPT، این یک ابزار هوش مصنوعی مولد است که پاسخ‌های نوشتاری پیچیده را در کسری از ثانیه در پاسخ به کاربر ارائه کند.

 مت حتی بیشتر از ChatGPT از Perplexity خوشش می‌آید: اطلاعات را بلادرنگ ارائه می‌کند و منابعی را ذکر می‌کند که می‌توان به سرعت اعتبار آن‌ها را بررسی کرد، این ویژگی‌ها برای زمانی که مت و همکارش نیاز به دانش عمیق و به‌روز دارند، ایده‌آل است. 

مت صدها بار در روز از Perplexity استفاده می‌کند و مراجعه‌اش به این ابزار حتی از گوگل بیشتر شده است.

او امیدوار است بتواند تا زمانی که ممکن است، به استفاده از جدیدترین ابزار هوش مصنوعی خود به شکل مخفیانه ادامه دهد.

مت گاهی برای مخفی نگه داشتن این راز مجبور است نور مانیتور لپ‌تاپش را در شرکت کم کند و دستاوردهایش را با سایر اعضای تیم به اشتراک نگذارد، اما اعتقاد دارد این محدودیت‌ها به حفظ مزیت رقابتی بزرگش می‌ارزد.

مهران
مهران