هوش مصنوعی

استفاده گوگل از واترمارک برای شناسایی تصاویر هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

واحد DeepMind گوگل از روش جدیدی رونمایی می‌کند که می‌تواند به صورت نامرئی و دائمی تصاویری را که توسط هوش مصنوعی تولید شده‌اند را برچسب گذاری کند. اما راهکار گوگل برای شناسایی تصاویر هوش مصنوعی چیست؟

دلیل اینکار مهم است: تشخیص تصاویر ساخته شده توسط انسان و تصاویر تولید شده توسط برنامه‌های هوش مصنوعی برای مردم سخت شده است. گوگل و دیگر غول‌های فناوری متعهد شده‌اند که ابزارهای فنی را برای این کار توسعه دهند.

گوگل می‌گوید که «راه‌اندازی آزمایشی» فناوری جدید واترمارک، به نام SynthID، با هدف تأیید ماندگاری واترمارک‌ها بدون کاهش کیفیت تصویر خواهد بود. این واترمارک به گونه‌ای طراحی شده است که حتی پس از تغییراتی مانند افزودن فیلترها، تغییر رنگ‌ها یا تنظیم روشنایی قابل تشخیص باقی بماند. و بر خلاف واترمارک‌های قابل مشاهده، SynthID را نمی‌توان تنها با برش حذف کرد.

دیپ‌مایند SynthID را برای کاربران برنامه مولد متن به تصویر Imagen در گوگل کلود آزمایش خواهد کرد.

شناسایی تصاویر هوش مصنوعی توسط گوگل

هوش مصنوعی
تصاویر هوش مصنوعی

گوگل یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه هوش مصنوعی بود که در ماه ژوئیه به کاخ سفید متعهد شد که واترمارکینگ را اتخاذ کند. رویکرد DeepMind یکی از چندین تلاش گوگل برای تأیید چگونگی ایجاد یک تصویر است. یک کنسرسیوم تحت رهبری Adobe در حال توسعه ابزاری برای رمزگذاری نحوه ایجاد یا ثبت یک تصویر و همچنین مستندسازی تغییرات بعدی است.

این احتمال وجود دارد که بازیگران مخرب، موتورهای هوش مصنوعی را انتخاب کنند که تصاویر را مستند یا برچسبی را به عنوان تولید شده توسط هوش مصنوعی نشان نمی‌دهند. امید این است که اگر تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ هوش مصنوعی به وضوح چنین محتوایی را برچسب گذاری کنند، با تصاویر هوش مصنوعی که احراز هویت نشده باشد با شک بیشتری برخورد خواهد شد.

گوگل همچنین از دسترسی گسترده به هوش مصنوعی Duet برای Google Workspace خبر می‌دهد، ابزار هوش مصنوعی مولد که از نظر مفهومی شبیه به “copilot” که مایکروسافت در حال اضافه کردن آن به آفیس و سایر برنامه‌ها خود است. مایکروسافت هنوز نسخه‌های کمکی را به طور گسترده در دسترس قرار نداده است، اگرچه پیش‌نمایش پولی محدودی را راه‌اندازی کرده است.

گوگل می‌گوید هوش مصنوعی Duet در Workspace می‌تواند داده‌ها را از سرتاسر اسلایدها، برگه‌ها و ایمیل‌ها برای پیش‌نویس پاسخ به پرسشی مانند «ایجاد خلاصه‌ای از عملکرد Q3» بکشد.

در داخل گوگل میت، هوش مصنوعی Duet می‌تواند کارهایی مانند خلاصه کردن جلسه در حال انجام برای افرادی که دیرتر وارد می‌شوند، ارسال ایمیل‌ها و حتی شرکت از طرف کاربر و یادداشت‌برداری را انجام دهد.

گوگل همچنین نسخه‌های به روز شده هوش مصنوعی Vertex را معرفی می‌کند که مجموعه‌ای از ابزارهای هوش مصنوعی ابری گوگل است. هوش مصنوعی Vertex همچنین از جدیدترین موتورهای متا و آنتروپیک پشتیبانی می‌کند.

مدل زبان بزرگ PaLM گوگل هم برای زبان‌های بیشتری پشتیبانی می‌شود و می‌تواند روی بلاک‌های بزرگ‌تر متن کار کند، در حالی که Imagen کیفیت بهبود یافته و توانایی یادگیری سبک یک شرکت را با حداقل 10 تصویر آموزشی دارد.

برای دسترسی کاربران ایرانی به هوش مصنوعی و استفاده از امکانات متنوع آن، اپلیکیشن زیگپ راه‌اندازی شد. زیگپ یک دستیار هوش مصنوعی است که می‌تواند به عنوان یک راهنما، همه‌جا و همیشه همراه شما باشد.

با استفاده از زیگپ می‌توان آموخت، سرگرم شد، محتوای جدی تولید کرد و در زمینه کار و امور روزمره از آن کمک گرفت. زیگپ با اتصال به موتور هوش مصنوعی ChatGPT و لئوناردو در حال حاضر و سایر دستیارهای هوش مصنوعی در آینده نزدیک، می‌خواهد تجربه‌ای آسان و خوشایند از هم‌زیستی با هوش مصنوعی را برای کاربران ایرانی فراهم کند.

دستیار هوش مصنوعی ایرانی Zigap با پشتیبانی همزمان از زبان‌های انگلیسی و فارسی، به کاربران در تولید انواع محتوا، یادگیری و آموزش، حل مسائل و رفع اشکالات کمک می‌کند.

نوید رضایی
نوید رضایی