نویسندگان هالیوود
فیلم های هوش مصنوعی

توافق آزمایشی نویسندگان هالیوود برای پایان اعتصاب بر سر هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

نویسندگان هالیوودی بعد از 146 روز اعتصاب، سرانجام آماده‌اند تا کار خود را از سر گیرند.

توافقی «آزمایشی» و موقت برای پایان دادن به اعتصاب طولانی‌مدت نویسندگان در هالیوود که به دلیل تبعات استفاده از هوش مصنوعی آغاز شده بود، صورت گرفته است.

 عضو انجمن نویسندگان در اعتراض به کمبود دستمزد و البته ترس از جایگزین شدن با هوش مصنوعی در آینده، از دوم ماه «می» اعتصاب خود را شروع کرده بودند.

اعضای انجمن اعتقاد داشتند استفاده از هوش مصنوعی مولد برای نگارش فیلمنامه، به آینده شغلی آنان لطمه شدیدی وارد خواهد کرد.

پایان اعتصاب نویسندگان هالیوود برای بر سر هوش مصنوعی

نویسندگان هالیوود
پایان اعتصاب نویسندگان هالیوود

انجمن نویسندگان آمریکا (WGA) اعلام کرد طی تواقفی، موقتا با اتحادیه تهیه‌کنندگان فیلم و تلویزیون (AMPTP) به صلح رسیده تا نویسندگان هالیوود به اعتصاب طولانی خود پایان دهند.

در بیانیه‌ای که از سوی WGA صادر شده، اعلام شد: «ما به توافقی آزمایشی رسیده‌ایم، که به معنای توافق اصولی در مورد تمام نقاط معامله و مشروط به تدوین زبان نهایی قرارداد است. می‌توانیم با افتخار بگوییم که این یک معامله استثنایی است که برای تمام اعضای انجمن نویسندگان دستاوردهای معناداری دارد.»

طبق صحبت‌های خبرنگاران با هر دو طرف ذی‌نفع در این بن‌بست طولانی، ظاهرا اکثر خواسته‌های نویسندگان در این معامله برآورده شده است: از جمله دستمزدهای بیشتر و تضمین در مورد نقش هوش مصنوعی در نوشتن فیلمنامه در آینده سینما و تلویزیون.

قرارداد سه ساله – که پس از پنج روز مذاکرات مجدد توسط مذاکره کنندگان WGA و AMPTP منعقد شد – باید قبل از پایان رسمی اعتصاب توسط هیئت‌مدیره و اعضای انجمن تایید شود.

در صورت تایید اعضای انجمن نویسندگان آمریکا (که به نظر می‌رسد تضمین شده باشد)، دومین اعتصاب طولانی در تاریخ اتحادیه نویسندگان به پایان خواهد رسید. اعتصاب اخیر همچنین گسترده‌ترین اعتصاب صنفی در دهه‌های اخیر بود که بیش از صدهزار بازیگر نیز به آن پیوستند.

بازیگران نیز نسبت به استفاده از تصویرشان توسط هوش مصنوعی توسط «نتفلیکس» اعتراض داشتند و نگران بودند که اسکن چهره آن‌ها، به استفاده بی‌اجازه یا بدون پرداخت دستمزد در آینده منجر شود.

البته قرار نیست هالیوود فورا به روال عادی برگردد. این اعتصاب فعلا «تعلیق» شده، تا زمانی که بازیگران اعتصاب خود را به طور کامل لغو نکنند، ادامه ساخت پروژه‌های مهمی مثل سریال‌های Last Of Us و Stranger Things که ماه‌هاست متوقف شده میسر نخواهد بود؛ اما شوها و برنامه‌های تلویزیونی که در آن‌ها از بازیگران خبری نیست می‌توانند از همین هفته پخش خود را از سر بگیرند.

مهران
مهران