آلتمن
شرکت OpenAI

سم آلتمن از سمت مدیرعاملی OpenAI برکنار شد

سرفصل‌های مقاله

در یک اتفاق غیرمنتظره، سم آلتمن پس از اینکه هیئت مدیره شرکت تشخیص داد که او “در ارتباطات خود به طور مداوم صادق نبوده است” اخراج شد. رئیس و یکی از بنیانگذاران چت جی بی تی، گرگ براکمن نیز بعد از اخراج او استعفا داده است.

شرکت OpenAI در پست وبلاگ خود گفت: «خروج آقای آلتمن به دنبال یک فرآیند بررسی توسط هیئت مدیره است که به این نتیجه رسید که او در ارتباطات خود با هیئت مدیره به طور مداوم صادق نبوده و مانع از توانایی آن در انجام مسئولیت‌هایش می‌شود.» هیئت مدیره دیگر به توانایی او برای ادامه رهبری شرکت اعتماد ندارد.

میرا موراتی، مدیر ارشد فناوری، به‌عنوان مدیر عامل موقت انتخاب می‌شود. این شرکت در حال جستجو برای جانشین مدیرعامل دائمی خواهد بود. بخش ارتباطات OpenAI از اظهار نظر فراتر از پست وبلاگ خودداری کرده است. به گفته منابع متعدد، کارمندان OpenAI وقتی این خبر را به صورت عمومی اعلام شد، متوجه شدند.

اخراج سم آلتمن از مدیرعاملی OpenAI

سم آلتمن
اخراج سم آلتمن

آلتمن در پستی در X (توئیتر سابق) گفت: «من عاشق مدتی که در OpenAI کار می‌کردم، هستم. این برای من شخصاً متحول کننده بود و امیدوارم جهان کمی تغییر کند. در پست بعدی، او تجربه اخراج خود را به عنوان “خواندن مداحی خود در حالی که هنوز زنده هستید” توصیف کرد.

در اطلاعیه OpenAI همچنین آمده است که یکی از بنیانگذاران این شرکت، گرگ براکمن از ریاست هیئت مدیره کناره گیری خواهد کرد اما در شرکت باقی خواهد ماند. ساعاتی پس از انتشار، براکمن در X پستی انتشار کرد که “بر اساس اخبار امروز” از کار کناره گیری کرده است.

در پست دیگری در X، براکمن گفت که او و سم آلتمن هر دو در روز جمعه توسط یکی از بنیانگذاران و دانشمند ارشد OpenAI، ایلیا سوتسکور، که او نیز یکی از اعضای هیئت مدیره است، از برکناری خود از هیئت مدیره مطلع شدند. براکمن نوشت: «من و سم از کاری که هیئت مدیره امروز انجام داد شوکه و غمگین هستیم.

آلتمن چهره OpenAI بوده است، او مسابقه فعلی هوش مصنوعی را با انتشار چت‌بات بسیار محبوب ChatGPT در سال گذشته آغاز کرد. هفته گذشته، آلتمن سخنرانی اصلی را در اولین کنفرانس DevDay شرکت انجام داد، جایی که مجموعه‌ای از به روز رسانی‌های جدید را برای رقابت با سایر شرکت‌های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت و گوگل اعلام کرد. اخیراً آلتمن در کنفرانس همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه نیز سخنرانی کرده بود.

مایکروسافت که میلیاردها دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده است به Verge می‌گوید که به همکاری با این شرکت ادامه خواهد داد. بر اساس بیانیه‌ای که فرانک شاو، سخنگوی مایکروسافت ارسال کرد، مایکروسافت با OpenAI همکاری طولانی‌مدت داریم و مایکروسافت همچنان به Mira و تیمش متعهد می‌ماند زیرا ما این دوره آینده هوش مصنوعی را برای مشتریان خود ارائه می‌کنیم. ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، بیانیه مشابهی را در X بیان کرد.

ظاهرا سم آلتمن با جانی آیو، مدیر ارشد طراحی سابق اپل، در مورد ساخت «آیفون مصنوعی» صحبت کرده بود، بیشتر آلتمن در کنفرانس وال استریت ژورنال این شایعات را کم جلوه داد. او همچنین بزرگترین سهامدار Humane است که به تازگی سفارشات Humane AI Pin خود را راه‌اندازی کرده است.

آلتمن یکی از بنیانگذاران OpenAI است و در ابتدا به عنوان رئیس مشترک این شرکت در کنار ایلان ماسک خدمت می‌کرد. ماسک در سال 2018 برای جلوگیری از تضاد منافع با تسلا این شرکت را ترک کرد. او از آن زمان شرکت هوش مصنوعی خود به نام xAI را تأسیس کرده است.

برخلاف هیئت مدیره‌های شرکت‌های خصوصی سنتی، هیئت مدیره OpenAI بیشتر از افراد خارجی تشکیل شده است. پس از اخراج آلتمن و براکمن، اعضای هیئت مدیره باقی مانده آن عبارتند از: دانشمند ارشد شرکت، ایلیا سوتسکور، مدیر اجرایی Quora، آدام دی آنجلو، تاشا مک کاولی، مدیر عامل سابق GeoSim Systems، و هلن تونر، مدیر استراتژی در مرکز امنیت و امنیت جورج تاون.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی