غول‌های هوش مصنوعی
شرکت های هوش مصنوعی

تعهد OpenAI، گوگل و سایر غول‌های هوش مصنوعی به بایدن برای رعایت ایمنی

سرفصل‌های مقاله

«جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که غول‌های هوش مصنوعی از جمله OpenAI، گوگل و متا، به صورت داوطلبانه متعهد شده‌اند که مراقب محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی باشند و به ایمن‌تر شدن این فناوری کمک کنند.

بایدن که از همکاری غول‌های هوش مصنوعی با کاخ سفید خوشحال بود، گفت: «این تعهدات گامی امیدوارکننده است، اما ما باید کارهای بیشتری را با هم انجام دهیم.»

بایدن در یکی از رویدادهای کاخ سفید به نگرانی‌های فزاینده در مورد ظرفیت‌های هوش مصنوعی برای اهداف مخرب اشاره کرد و گفت: «ما باید نسبت به تهدیدات ناشی از فناوری‌های نوظهور برای دموکراسی ایالات متحده هوشیار باشیم.»

غول‌های هوش مصنوعی که شامل آمازون، مایکروسافت و OpenAI هستند، متعهد شده‌اند که سیستم‌های هوش مصنوعی را قبل از انتشار به طور کامل آزمایش کنند و اطلاعاتی را درباره نحوه کاهش خطرات و سرمایه‌گذاری در حوزه امنیت سایبری به اشتراک بگذارند.

از آن‌جایی که رونق سرمایه‌گذاری در این فناوری محبوب، امری کاملا قابل انتظار است، تلاش برای تنظیم مقررات مربوط به هوش مصنوعی گام مهمی برای آینده این حوزه به حساب می‌آید.

تعهد غول‌های هوش مصنوعی برای رعایت ایمنی

غول‌های هوش مصنوعی
تعهد غول‌های هوش مصنوعی برای رعایت ایمنی

مایکروسافت روز جمعه در یک پست وبلاگی گفت: «ما از تلاش رئیس‌جمهور برای گردهم آوردن اعضای صنعت فناوری در راستای برداشتن گام‌های مشخصی که به ایمنی و سودمندی بیشتر هوش مصنوعی برای عموم کمک می‌کند، استقبال می‌کنیم.»

از آن‌جایی که هوش مصنوعی مولد (که از داده‌ها برای ایجاد محتوای جدیدی با لحن انسان مانند ChatGPT استفاده می‌کند) امسال بسیار محبوب شد، قانون‌گذاران در سراسر جهان شروع به بررسی چگونگی کاهش خطرات فناوری نوظهور برای امنیت ملی و اقتصاد کرده‌اند.

ایالات متحده در مقابله با مقررات هوش مصنوعی از اتحادیه اروپا عقب است.

 در ماه ژوئن، قانون‌گذاران اتحادیه اروپا با مجموعه‌ای از قوانین پیش‌نویس موافقت کردند که در آن سیستم‌هایی مانند ChatGPT باید محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را افشا و به تشخیص تصاویر به‌اصطلاح جعلی از تصاویر واقعی و تضمین حفاظت در برابر محتوای غیرقانونی کمک کنند.

چین نیز گام مهمی برای قانون‌گذاری در زمینه هوش مصنوعی برداشته است.

«چاک شومر» نماینده سنای ایالات متحده در ژوئن خواستار تدوین «قانون جامع» برای پیشبرد و تضمین پادمان‌های هوش مصنوعی شد.

کنگره نیز در حال بررسی لایحه‌ای است که گروه‌های سیاسی را ملزم می‌کند تا اگر برای تولید محتوای تبلیغات سیاسی از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، این موضوع را علنا اعلام کنند.

بایدن که روز جمعه میزبان مدیران هفت شرکت در کاخ سفید بود گفت که او همچنین در حال کار بر روی توسعه یک فرمان اجرایی در مورد فناوری هوش مصنوعی است.

بایدن گفت: «ما در 10 سال آینده، یا حتی در چند سال آینده، شاهد تغییرات فناوری بیشتری نسبت به 50 سال گذشته خواهیم بود. این چشم‌انداز برای من صراحتا یک مکاشفه شگفت‌انگیز خواهد بود.» 

به عنوان بخشی از این تلاش، این هفت شرکت متعهد به توسعه سیستمی برای “واترمارک کردن” (علامت‌گذاری) همه اشکال محتوا، از متن، تصاویر، فایل‌های صوتی تا ویدئوهای تولید شده توسط هوش مصنوعی شدند تا کاربران بدانند چه زمانی از این فناوری استفاده شده است.

این واترمارک که به روشی فنی در محتوا تعبیه خواهد شد، تشخیص تصاویر یا صداهایی را که با فناوری «دیپ-فیک» ساخته شده‌اند برای مخاطبان آسان‌تر می‌کند و جلوی انتشار محتوای جعلی برای بدنام کردن افراد و چهره‌های مختلف را خواهد گرفت.

در چند ماه گذشته، ساخت تصاویر نامناسب از سلبریتی‌ها توسط دیپ-فیک جنجال‌ساز شده بود. البته مشخص نیست که چگونه این واترمارک در اشتراک‌گذاری اطلاعات به چشم خواهد خورد.

غول‌های هوش مصنوعی همچنین متعهد شدند که با توسعه هوش مصنوعی بر حفاظت از حریم خصوصی کاربران تمرکز و اطمینان حاصل کنند که این فناوری عاری از تعصب است و از آن برای تبعیض علیه گروه‌های آسیب‌پذیر استفاده نمی‌شود.

 سایر تعهدات شامل توسعه راه‌حل‌های هوش مصنوعی برای مشکلات علمی مانند تحقیقات پزشکی و کاهش تغییرات آب و هوایی است.

ز اسفندماه سال 1401 اپلیکیشن زیگپ ZIAGAP با هدف فراهم کردن دسترسی آسان کاربران ایرانی به ChatGPT و سایر موتورهای هوش مصنوعی راه‌اندازی شد.

زیگپ ZIGAP علاوه بر پشتیبانی از زبان‌های مختلف، امکان گفتگوی صوتی را هم برای کاربرانش فراهم کرده و  در نسخه جدیدش با اتصال به سرویس لئوناردو، قادر به خلق تصاویر هوش مصنوعی نیز هست.

مهران
مهران